Některé projevy nenávisti by mohly být v Polsku nově trestné. Ultrakatolická sdružení jsou proti
V Polsku by nově mohly být trestné projevy nenávisti na základě pohlaví, sexuální orientace nebo zdravotního postižení. Návrh novely zákona už přijala vláda, nyní se jím bude zabývat Sejm. Některá ultrakatolická sdružení, která jsou dodnes v Polsku silná, ale považují podobné zákazy za cenzuru a trojského koně kulturní revoluce.
Dosud polské právo znalo projevy nenávisti na základě něčí národní, etnické, rasové nebo náboženské příslušnosti. Pokud by ta nyní projednávaná novela trestního zákoníku prošla, znal by zákon i projevy nenávisti právě na základě zdravotního postižení, sexuální orientace a pohlaví.
Přes 15 tisíc Poláků z Kazachstánu a Ruska čeká na repatriaci. Většinu odvlekl na východ Sovětský svaz
Číst článek
Zajímavé je, že z novely zákona nakonec vypadl pojem gender. Tvůrci na ministerstvu spravedlnosti vedené Adamem Bodnarem, dřívějším polským ombudsmanem, nakonec toto pojmenování stáhli s tím, že už samo pohlaví je dostatečně širokým pojmem.
Výše trestů za nenávistné projevy by zůstala stejná, jako je nyní. Tresty jsou zároveň odstupňované podle toho, jestli pachatel při trestném činu z nenávisti použil násilí, nebo třeba někoho veřejně urážel.
Za násilí a vyhrožování hrozí pachateli tři měsíce až pět let ve vězení. Za podněcování k nenávisti jsou to až tři roky vězení a třeba za urážku hrozí pokuta, omezení na svobodě nebo i odnětí svobody až na dva roky.
Reakce společnosti
Část společnosti rozšíření definice projevů nenávisti vítá. Za předchozí vlády sjednocené pravice, kterou vedla strana Právo a spravedlnost, byla totiž situace lidí LGBTQ+ složitá.
Vznikaly třeba zóny bez LGBTQ+. Lidé s jinou sexuální orientací byli národními médii i politiky vládnoucího tábora napadaní, často až dehumanizovaní.
Například předseda dnes opoziční, tehdy ale vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński přirovnával gender k ideologii a řekl, že by lidi, kteří se cítí být někým jiným, zkoumal.
‚Klíč k usmíření našich národů.‘ Ukrajina povolila exhumaci ostatků Poláků zabitých ve Volyni
Číst článek
Změna právního přístupu k LGBTQ+ byla jedním z témat loňských parlamentních voleb. Týkala se například i sňatků. Polští politici vládní koalice se zabývali novelou zákona, která by umožňovala registrované partnerství.
Vláda ale dlouhodobě nenachází jakoukoliv shodu, protože vládní koalice je velmi široká. Pokud se ale podíváme na druhou stranu spektra, podle Práva a spravedlnosti nebo krajně pravicové Konfederace jsou jakékoliv novely týkající se LGBTQ+ nástrojem propagandy, nebo dokonce cenzury.
Ultrakatolické polské sdružení spolupracující s oběma stranami Ordo Iuris, které je dodnes velmi mocné, dokonce považuje jakékoliv tyto zákony za omezování svobody pod rouškou boje s diskriminací.