Polská komise pro zkoumání ruského vlivu varovala před Tuskem a dalšími opozičníky. Sejm ji rozpustil

Polská státní komise pro zkoumání ruského vlivu vydala seznam jmen lidí, kteří by neměli sloužit ve veřejných funkcích spojených s tajnými informacemi. Je mezi nimi i předseda Občanské koalice Donald Tusk. Státní komise vznikla na základě zákona přezdívaného lex Tusk. Opozice a část veřejnosti ho považovala za nástroj na omezování. Sejm, kde má dřívější opozice nově většinu, ve středu odvolal všechny členy této komise.

Od stálé zpravodajky Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sejm totiž plánuje v budoucnu jmenovat nové členy komise (ilustrační foto)

Sejm totiž plánuje v budoucnu jmenovat nové členy komise (ilustrační foto) | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Státní komise pro zkoumání ruského vlivu byla dosud osmičlennou komisí vytvořenou na základě zákona, kterému se přezdívalo lex Tusk. Komise měla zkoumat, zda politici a úřady v letech 2007 až 2022 nejednali proti polskému zájmu a v zájmu Rusku.

,Dvoutýdenní vláda beznaděje.‘ Polský kabinet Morawieckého složil přísahu, důvěru patrně nezíská

Číst článek

Na samém začátku fungovala tak, že kdyby seznala kohokoliv za vinného, tak se proti rozhodnutí nedalo odvolat a komise mu mohla zakázat, aby vykonával funkce spojené s nakládáním s tajnými informacemi a veřejnými financemi až na deset let.

Proto ji opozice, i část veřejnosti včetně právníků, soudců i médií, označovala za nástroj perzekuce opozice.

Komise měla totiž postihovat zejména bývalého premiéra Donalda Tuska, který vedl polskou vládu v letech 2007 až 2014. Vláda Práva a spravedlnosti předešlou Tuskovu vládu několikrát obvinila, že rozvíjela vztahy s Ruskem.

Vláda také měla posilovat ruský vliv v Polsku, údajně například dodávkami energetických surovin. To bylo všechno ještě předtím, než Rusko anektovalo Krym.

Po velké kritice prezident Andrzej Duda, který přijal zákon lex Tusk, vytvořil pozměňovací návrh, který komisi nakonec udělil pouze doporučující charakter, a proti jejímu rozhodnutí tak je možné se odvolat.

Vazby na Rusko

Komise ve středu zveřejnila zprávu, podle které by několik lidí nemělo zastávat mandát ve veřejné službě. Kromě Donalda Tuska tam figurují další představitelé nové většiny v Sejmu.

Na seznamu je například Bartłomiej Sienkiewicz, což byl ministr vnitra v Tuskově vládě a také koordinátor tajných služeb. Dále se na seznamu nachází třeba bývalý ministr obrany Bogdan Klich, který je dnes senátorem.

Donald Tusk podle dílčí zprávy vydané státní komisí pro zkoumání ruského vlivu souhlasil se spoluprací polské vojenské kontrarozvědky s ruskou FSB.

Ostatní lidé na seznamu v té době odpovídali za dohled nad polskými tajnými službami nebo byli jejich důstojníky. Údajně měli být do celého případu nějakým způsobem zapojeni.

Zástupce komise v odůvodnění své zprávy uvedli, že analýzou dostupných materiálů a výpovědí lidí na seznamu dospěli k názoru, že odpovědní politici se nezajímali o bezpečnost státu ve zkoumaném období a že je nyní potřeba prozkoumat i materiály k polské energetice. I tam mohou být podle komise patrné stopy ruského vlivu.

Odvolání komise

Pak ovšem nastal zvrat týkající se samotné existence státní komise pro zkoumání ruského vlivu. Sejm s většinou Občanské koalice Donalda Tuska, Třetí cesty a Levice ve středu rozhodl o odvolání všech osmi členů komise.

Z polských knihoven na aukce v Moskvě. Zloději ukradli knihy ruských klasiků v hodnotě milionů eur

Číst článek

Důvod je takový, že v komisi sedí lidé, kteří do ní byli nominovaní ještě za vlády Práva a spravedlnosti a byli schváleni poslanci této strany. Činnost komise byla také od začátku velmi politická.

Odvolání ovšem neznamená, že by komise skončila úplně nebo že by přestala existovat. Sejm totiž plánuje v budoucnu jmenovat nové členy.

Potom by se komise měla zaměřit na ruské vlivy v době vlády Práva a spravedlnosti, tedy té vlády, která vládla posledních osm let, od roku 2016.

Komise by měla zjišťovat také přímé osobní vazby tehdejších politiků na Rusko.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme