Modul v Houstonu měl rozlohu 16 metrů čtverečních. Podle odhadů by NASA mohla vyslat lidskou posádku na Mars v 30. letech tohoto století. Ještě dříve se však chystá znovu vyslat lidi na Měsíc.
NASA každoročně testuje hypotetické scénáře, kdy asteroidy ohrožují Zemi. Podle vědců je nutné hlavně znát pohyb těles a nebezpečí včas. Zatím ale srážka nehrozí.
Na lesních cestách v Beskydech vědci poprvé měřili, jak rychle odteče při přívalovém dešti voda do údolí. Pro účely pokusu obarvili vodu na modro potravinářským barvivem.
Simulace ukázala, že zmutovaný virus ptačí chřipky, který by se přenášel z člověka na člověka, by dokázal ve Spojeném království zabít až 15 00 lidí za jeden den.
Interaktivní simulátor nabízí hned několik variant. Lze si v něm vybrat nejen materiál asteroidu, velikost, ale také jeho rychlost nebo úhel, pod kterým bude dopadat.
Šlo o první podobně velké cvičení od začátku koronavirové pandemie. Při simulovaném zákroku bylo třeba zachránit a ošetřit 300 figurantů. Do akce se zapojili i zaměstnanci muzea.
Součástí mise budou testy technického vybavení studium dopadu izolace na chování astronautů. Účastní se jí šestičlenná skupina z Rakouska, Německa, Izraele, Portugalska, Nizozemska a Španělska.
Stopku by Vladimír Vlček náměstkovi vystavil ve chvíli, kdy by ho soud pravomocně odsoudil. „Z pohledu služebního zákona je jasné, že práci nemůže vykonávat nikdo takový,“ přiblížil pro iROZHLAS.cz.
Američtí a evropští vědci z centra CNEOS dostali v rámci simulovaného cvičení šest měsíců na to, aby připravili záchranný plán, který by odvrátil srážku Země s masivní planetkou.
Jedná se již o sedmé cvičení podobného druhu. Cvičení v roce 2019 skončilo tak, že se sice podařilo odklonit asteroid mířící na Denver, avšak pouze tak, že zamířil na New York a celou oblast zničil.
Tento týden si můžete v rámci pravidelné knižní soutěže serveru iROZHLAS.cz zahrát o knihu Teorie podivnosti, která v rámci Magnesie Litery získala cenu za prózu.
NASA vysílá další posádku, která bude zkoumat možnosti života na Marsu. Posílá ji na Havaj do nadmořské výšky 2500 metrů. Součástí posádky je i slovenská vědkyně Michaela Musilová.
Dva z deseti hlavních evropských odborníků na simulace v cévní neurologii má Mezinárodní centrum klinického výzkumu v Brně. Zasednou v nové Radě Evropské iktové organizace pro simulační trénink.
Jak byste se chovali za doby nacistické okupace? Pomohli byste atentátníkům na Reinharda Heydricha? Před taková rozhodnutí staví studenty středních škol výuková simulace Československo 38-89 z dílny Filozofické a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Projekt vyhrál první cenu v prestižní soutěži Games Learning Society Showcase v americkém Madisonu.
Školy získají novou pomůcku pro výuku novodobých dějin. Unikátní počítačová simulace s názvem Československo 38–89 umožní studentům středních škol prožít dobové události nedávné československé a české historie. Její první díl Atentát přibližuje období protektorátu a dnes ho veřejnosti představil tým Univerzity Karlovy a Akademie věd.
V Ralsku na Českolipsku lze v těchto dnech potkat zahalené ženy, Talibánce i vojenské jednotky. Část bývalého vojenského prostoru se totiž změnila v malý Afghánistán. Přibližně 1400 příznivců vojenství se tam sešlo na akci, která simuluje činnost Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil /ISAF/. Na největší akci tohoto druhu v České republice přijeli například hráči ze Slovenska, Německa, Irska i Kanady.
Pražský magistrát si chce ověřit, jestli je krizový štáb města připravený na rozsáhlý výpadek elektřiny. Na 26. února proto plánuje takzvaný blackout nanečisto. Cvičení ukáže, jak jsou jednotlivé složky pražského záchranného systému schopny komunikovat a spolupracovat.
Na letišti v Kožichovicích u Třebíče dnes vyroste dekontaminační zóna. Nad ní bude přelétat monitorovací vrtulník a v terénu se budou pohybovat speciální skupiny vybavené dozimetry. Vše je součástí rozsáhlého cvičení ZÓNA 2013, které už druhým dnem simuluje havárii v jaderné elektrárně Dukovany.
Generálové, politici i analytici hledají odpověď na otázku, co by se stalo v případě izraelského útoku na Írán. Jedním z možných scénářů je také odvetný úder Teheránu na americké cíle a rozšíření bojů do dalších oblastí. Spojené státy proto provedly tajnou počítačovou simulaci konfliktu na Blízkém východě.
Více než tři stovky zástupců univerzit z jedenácti zemí světa se sjely do Olomouce. Na na Univerzitě Palackého totiž probíhá simulované jednání Organizace spojených národů. Tradice ojedinělých studentských akcí vznikla ve Spojených státech už roku 1923. Nejčastěji se odehrávala v New Yorku, v Evropě se koná vůbec poprvé.
Více než tři sta zástupců univerzit z jedenácti zemí se dnes sejde na Univerzitě Palackého v Olomouci. Až do pátku budou simulovat jednání Organizace spojených národů (OSN).