Přesměrovat asteroid z dráhy letu. NASA představila novou simulaci, jak se vyhnout srážce s tělesem

Hrozba nárazu asteroidu do naší planety je oblíbeným tématem filmařů. Mnozí si jistě vzpomenou na americký trhák z konce 90. let Armageddon, kdy Bruce Willis obětoval život, aby takovému nárazu zabránil. Nejsou to ale jen filmaři, kdo se tímto katastrofickým scénářem zabývají. Vědci a experti americké agentury NASA takovou situaci dokonce pravidelně nacvičují. Letos vůbec poprvé ale vzali v potaz možnost, že by asteroid prostě přesměrovali.

Houston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asteroid (ilustrační foto)

Asteroid (ilustrační foto) | Foto: NASA

Letošní cvičení přineslo rámcový plán pro případ srážky Země s jiným vesmírným tělesem. Dříve se třeba mluvilo o vyhození asteroidu do vzduchu – podobně jako ve filmu Armageddon –, nově se ale počítá s možností do asteroidu prostě něčím prudce narazit a tím ho vykolejit z jeho původní a pro nás pozemšťany nebezpečné dráhy.

Vědci při tom vůbec poprvé vycházejí z údajů mise DART – tak se jmenovala sonda, kterou nechala NASA před skoro dvěma lety záměrně narazit do zhruba 170metrové planetky Dimorphos a tím ji skutečně odklonila.

Má to ale háček, takový manévr by se totiž musel naplánovat už mnoho let dopředu a samozřejmě je v takovém případě nutná mezinárodní spolupráce.

SpaceX dostalo od NASA miliardovou zakázku na zničení ISS. Ta má ukončit provoz po roce 2030

Číst článek

Lidstvo se ale podle agentury NASA zatím takového střetu obávat nemusí. V dohledné budoucnosti se prý žádný náraz asteroidu neočekává.

Letošní simulace

NASA ale tyhle simulace pořádá od roku 2016 pravidelně vždy po dvou letech. Tentokrát byl hlavním hrdinou fiktivního scénáře asteroid o průměru několika stovek metrů, který má Zemi zasáhnout za 14 let s 72procentní pravděpodobností – postihlo by to hustě obydlené oblasti v Severní Americe, jižní Evropě nebo severní Africe.

Aby bylo rozhodování pro zúčastněné experty složitější, byl ve scénáři ještě zádrhel, že se hypotetický asteroid bude pohybovat příliš blízko Slunci, a proto bude obtížné jej pozorovat.

Letošního cvičení se zúčastnilo 100 zástupců vládních agentur USA. Celou simulaci vedl Terik Daly z laboratoře aplikované fyziky Univerzity Johnse Hopkinse, po skončení řekl, že cvičení považuje za úspěšné.

Podle simulace by se k odklonění asteroidu použila nejspíš opět sonda nebo něco jiného, v první řadě je ale třeba zajistit, aby vůbec lidstvo mělo dost času připravit se na takový případný náraz asteroidu.

Je tedy důležité vědět, jestli se k Zemi něco blíží a jak je to daleko. NASA proto spolupracuje experty na výzkum těles v blízkosti Země a vyvíjí s nimi speciální vesmírný teleskop, který má potenciálně nebezpečné asteroidy nebo komety dokázat rychle hledat prostřednictvím infračerveného spektra.

Teleskop měl začít fungovat původně už za dva roky, teď ale NASA uvádí, že to bude nejspíš až v roce 2028.

Astronauti ‚Butch‘ a ‚Suni‘ jsou na vesmírné stanici. Mise lodi Starliner společnosti Boeing byla úspěšná

Číst článek

Cenná data pro letošní cvičení dodala v září 2022 mise DART. V rámci testu planetární obrany nechali vědci pod vedením expertů z Univerzity Johnse Hopkinse narazit sondu do planetky Dimorphos, což je měsíc většího asteroidu Didymos, jedenáct milionů kilometrů od nás.

Na té misi se podíleli i čeští astronomové Petr Pravec a Petr Scheirich, po roce pak vědci získali informace o následcích toho nárazu. Ukázalo se, že ten kinetický impakt pozměnil pohyb zasažené planetky i její tvar, Dimorphos totiž tvoří jen velmi volně spojené objekty - připomíná to hromádku štěrku. 

Letos v říjnu by k zasažené planetce měla vyrazit mise Hera od evropské agentury ESA, která tam má provést podrobný průzkum a potvrdit, jak přesně náraz sondy DART Dimorphos ovlivnil.

Kateřina Schmiedová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme