Planetku, která měla v simulaci zasáhnout Šumavu, by jaderná bomba neodvrátila, zjistili vědci
Vědci americké vesmírné agentury NASA a Evropské kosmické agentury (ESA) při počítačové simulaci hrozby srážky Země s velkou planetkou zjistili, že katastrofě by nedokázalo zabránit ani použití jaderné bomby. O simulaci informovalo centrum CNEOS, které v rámci NASA sleduje dráhy planetek a komet a zjišťuje pravděpodobnost jejich možného dopadu na Zemi.
Američtí a evropští vědci z centra CNEOS dostali v rámci simulovaného cvičení šest měsíců na to, aby připravili záchranný plán, který by odvrátil srážku Země s masivní planetkou spatřenou ve vzdálenosti 56 milionů kilometrů.
NASA simuluje dopad fiktivního asteroidu na Zem. Podle posledních informací míří na Šumavu
Číst článek
Astronomové na úkolu pracovali čtyři dny, od 26. do 29. dubna, a použili přitom radarové systémy a nejmodernější technologie, včetně největšího teleskopu na světě. Jak už dříve uvedl server iROZHLAS.cz, planetka měla dopadnout na Šumavu na hranicích České republiky, Rakouska a Německa.
Experti při této práci dospěli k závěru, že časový odstup šesti měsíců nestačí na přípravu vesmírného plavidla, které by do asteroidu narazilo, a že jaderná bomba by obří těleso od dopadu na Zemi neodvrátila, jak si to například představovali filmaři v katastrofickém snímku Armageddon. Týmu přitom trvalo 184 dní, než určili oblast dopadu, což by bylo pouhé čtyři dny před srážkou.
Naši planetu taková katastrofální událost zasáhla naposledy před přibližně 66 miliony let. V oblasti dnešního poloostrova Yucatán v Mexickém zálivu dopadla planetka Chicxulub o průměru deseti až patnácti kilometrů. Náraz měl za následek vyhubení dinosaurů.
Někteří vědci se domnívají, že v době před 3,8 až 1,8 miliardy let dopadlo na Zemi přinejmenším sedmdesát vesmírných kolosů o průměru až 40 kilometrů. Srážky podle nich způsobily globální katastrofy, které mohly zcela zásadně ovlivnit život na planetě.