Čínský prezident navštívil Sin-ťiang. Po osmi letech přijel do regionu, kde se nachází tábory pro Ujgury

Čínský prezident Si Ťin-pching tento týden navštívil Sin-ťiang. Do kdysi neklidného severozápadního pohraničního regionu se vydal poprvé po osmi letech. Spojené státy obviňují Čínu, že se právě v této oblasti dopustila genocidy převážně na muslimské ujgurské menšině, informuje agentura Reuters.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Si Ťin-pching ve svém úvodním projevu v zaplněném sále Parlamentu v centru Pekingu

Čínský prezident Si Ťin-pching | Foto: Aly Song | Zdroj: Reuters

Si navštívil v Sin-ťiangu bavlníkové plantáže, obchodní zónu a muzea, informovala státní televize CCTV v pátečním 34minutovém večerním zpravodajství o prezidentské cestě, která začala v úterý a skončila v pátek.

USA minulý měsíc zakázaly dovoz bavlny ze Sin-ťiangu kvůli obavám z využívání nucené práce. Čína však opakovaně popřela jakékoli špatné zacházení s Ujgury.

Oficiální tisková agentura Nová Čína zveřejnila fotografii, na které je Si bez roušky obklopen usmívajícími se lidmi v etnickém oblečení.

Si vyzval představitele Sin-ťiangu, aby naslouchali obyvatelům a získali si tak jejich sympatie a aby udrželi jednotu. Zdůraznil také, že bezpečnostní opatření zaměřená na zajištění sociální stability regionu by se měla stát pravidlem.

Islámské praktiky musí podle prezidenta odpovídat čínské citlivosti a Sin-ťiang musí vychovat tým politicky spolehlivých náboženských představitelů.

Střediska odborného vzdělávání

Sin-ťiang byl dějištěm protivládních a protičínských nepokojů, Čína podle OSN v roce 2018 v reakci na to uvrhla milion Ujgurů do internačních táborů zřízených za účelem politické indoktrinace.

Čína se pokusila popřít potlačování obyvatel v Sin-ťiangu. Twitter zablokoval tisíce státních účtů

Číst článek

Čína nejprve existenci jakýchkoli táborů popírala, postupně ale uvedla, že zřídila střediska odborného vzdělávání s ubytovnami, kam se lidé mohou dobrovolně přihlásit a učit se mimo jiné právo a čínštinu. Následně uvedla, že v roce 2019 všichni účastníci „školení“ absolvovali.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv tvrdí, že v čínských „internačních táborech“ se odehrává nucená práce a násilná politická agitace i mučení.

Ujgurské ženy jsou prý sterilizovány a Ujguři jsou nuceni vzdát se své muslimské víry, jazyka a kultury, uvádějí lidskoprávní aktivité. Peking to popírá.

Letos v květnu Sin-ťiang navštívila vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová, která později uvedla, že neměla možnost mluvit s žádným ze zadržovaných Ujgurů ani s jejich příbuznými a že byla po celou dobu doprovázena čínskými vládními úředníky.

Zmizelé děti Ujgurů. Rodiče po nich pátrají roky, navzdory slibům Pekingu o nich ale nic nevědí

Číst článek

Peking tvrdí, že Sin-ťiang od zřízení center nezaznamenal žádné útoky. „Si cestoval do Sin-ťiangu, aby viděl výsledky své politiky a ujistil se, že jeho přístup a strategie byly úspěšné,“ uvedl Li Ming-ťiang, docent na S. Rajaratnam School of International Studies v Singapuru.

Podle uniklých dokumentů, o nichž informoval deník The New York Times, Si navštívil Sin-ťiang naposledy v roce 2014, kdy vyzval k absolutnímu boji proti terorismu a separatismu. Místní úřady později začaly intenzivně dohlížet, kontrolovat a převychovávat Ujgury.

Si loni navštívil také další v očích Číny problematickou oblast - Tibet. Byl tak první hlavou státu, která za poslední tři desetiletí přicestovala do tohoto regionu. Na konci letošního roku se Si chystá získat třetí prezidentský mandát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme