Čínský prezident navštívil Sin-ťiang. Po osmi letech přijel do regionu, kde se nachází tábory pro Ujgury
Čínský prezident Si Ťin-pching tento týden navštívil Sin-ťiang. Do kdysi neklidného severozápadního pohraničního regionu se vydal poprvé po osmi letech. Spojené státy obviňují Čínu, že se právě v této oblasti dopustila genocidy převážně na muslimské ujgurské menšině, informuje agentura Reuters.
Si navštívil v Sin-ťiangu bavlníkové plantáže, obchodní zónu a muzea, informovala státní televize CCTV v pátečním 34minutovém večerním zpravodajství o prezidentské cestě, která začala v úterý a skončila v pátek.
USA minulý měsíc zakázaly dovoz bavlny ze Sin-ťiangu kvůli obavám z využívání nucené práce. Čína však opakovaně popřela jakékoli špatné zacházení s Ujgury.
Oficiální tisková agentura Nová Čína zveřejnila fotografii, na které je Si bez roušky obklopen usmívajícími se lidmi v etnickém oblečení.
Si vyzval představitele Sin-ťiangu, aby naslouchali obyvatelům a získali si tak jejich sympatie a aby udrželi jednotu. Zdůraznil také, že bezpečnostní opatření zaměřená na zajištění sociální stability regionu by se měla stát pravidlem.
Islámské praktiky musí podle prezidenta odpovídat čínské citlivosti a Sin-ťiang musí vychovat tým politicky spolehlivých náboženských představitelů.
Střediska odborného vzdělávání
Sin-ťiang byl dějištěm protivládních a protičínských nepokojů, Čína podle OSN v roce 2018 v reakci na to uvrhla milion Ujgurů do internačních táborů zřízených za účelem politické indoktrinace.
Čína se pokusila popřít potlačování obyvatel v Sin-ťiangu. Twitter zablokoval tisíce státních účtů
Číst článek
Čína nejprve existenci jakýchkoli táborů popírala, postupně ale uvedla, že zřídila střediska odborného vzdělávání s ubytovnami, kam se lidé mohou dobrovolně přihlásit a učit se mimo jiné právo a čínštinu. Následně uvedla, že v roce 2019 všichni účastníci „školení“ absolvovali.
Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv tvrdí, že v čínských „internačních táborech“ se odehrává nucená práce a násilná politická agitace i mučení.
Ujgurské ženy jsou prý sterilizovány a Ujguři jsou nuceni vzdát se své muslimské víry, jazyka a kultury, uvádějí lidskoprávní aktivité. Peking to popírá.
Letos v květnu Sin-ťiang navštívila vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová, která později uvedla, že neměla možnost mluvit s žádným ze zadržovaných Ujgurů ani s jejich příbuznými a že byla po celou dobu doprovázena čínskými vládními úředníky.
Zmizelé děti Ujgurů. Rodiče po nich pátrají roky, navzdory slibům Pekingu o nich ale nic nevědí
Číst článek
Peking tvrdí, že Sin-ťiang od zřízení center nezaznamenal žádné útoky. „Si cestoval do Sin-ťiangu, aby viděl výsledky své politiky a ujistil se, že jeho přístup a strategie byly úspěšné,“ uvedl Li Ming-ťiang, docent na S. Rajaratnam School of International Studies v Singapuru.
Podle uniklých dokumentů, o nichž informoval deník The New York Times, Si navštívil Sin-ťiang naposledy v roce 2014, kdy vyzval k absolutnímu boji proti terorismu a separatismu. Místní úřady později začaly intenzivně dohlížet, kontrolovat a převychovávat Ujgury.
Si loni navštívil také další v očích Číny problematickou oblast - Tibet. Byl tak první hlavou státu, která za poslední tři desetiletí přicestovala do tohoto regionu. Na konci letošního roku se Si chystá získat třetí prezidentský mandát.