Mučení či sexuální zneužívání. Čína podle OSN vážně porušuje lidská práva Ujgurů v Sin-ťiangu
Čína se v rámci svých strategií proti terorismu a extremismu dopustila v oblasti Sin-ťiang, kde žije muslimská menšina Ujgurů, závažných porušení lidských práv. Uvádí to zpráva vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové. Podle dokumentu se Čína na Ujgurech mohla dopustit zločinů proti lidskosti, napsala agentura Reuters. Peking zprávu odmítl a tvrdí, že text používá lži a dezinformace.
Zpráva vysoké komisařky z cesty, kterou uskutečnila do čínské oblasti v květnu, byla podle diplomatů připravena k zveřejnění již delší dobu. Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva tak učinil ve středu večer, jen pár minut před koncem čtyřletého mandátu Bacheletové.
Podle zprávy se čínské úřady v rámci své strategie proti extremismu a terorismu dopustily v letech 2017 až 2019 závažných porušení práv příslušníků menšiny Ujgurů a další muslimských menšin v oblasti Sin-ťiang.
Bacheletová: Cílem návštěvy v Číně nebylo vyšetřování životních podmínek Ujgurů
Číst článek
„Tento právní rámec, který je náchylný k zneužití za cílem diskriminace, fakticky vedl k rozsáhlému protiprávnímu omezení svobody členů ujgurské a dalších převážně muslimských menšin v Ujgurské autonomní oblasti,“ uvádí zpráva.
Znepokojení podle OSN vzbuzují i pracovní tábory, které kvůli přísným podmínkám pobytu tvoří „plodnou půdu“ pro diskriminaci a porušování práv. Podle zprávy jsou informace o mučení, špatném zacházení či sexuálním zneužívání v táborech věrohodné.
Zařazení do táborů či pracovních programů podle zprávy OSN pak vykazuje znaky náboženské a etnické diskriminace. Rozsah nelegálního a diskriminačního věznění členů menšiny by mohl představovat až zločin proti lidskosti.
‚Fraška protičínských sil‘
Čínská diplomatická mise v Ženevě vyjádřila ve čtvrtek svou silnou nespokojenost se zprávou. Dokument je podle čínské diplomacie založen na presumpci viny a využívá lži a dezinformace.
Zpráva podle mise vychází především z informací vytvořených protičínskými silami a „vědomě opomíjí“ čínské vládní informace a dokumenty. Podle čínské diplomacie, která opakovaně odmítala jeho zveřejnění, je dokument „fraškou zosnovanou některými západními zeměmi a protičínskými silami“.
Peking tvrdí, že díky vládním strategiím v Sin-ťiangu nyní panuje „sociální stabilita, ekonomický rozvoj, kulturní prosperita a náboženská harmonie“. Pět let se tam už nestaly žádné teroristické útoky, stojí v prohlášení.
Tlak z obou stran
Zpráva také vyzývá čínské úřady, aby udělaly rychlé kroky k propuštění nelegálně zadržovaných lidí v táborech, věznicích a na jiných místech a aby přestaly se zastrašováním členů ujgurské menšiny.
Považujeme Mezinárodní olympijský výbor za spoluviníka genocidy, říká lídr Ujgurů Kanat
Číst článek
Bacheletová již dříve uvedla, že čelila tlakům z obou stran – aby zprávu nezveřejnila i aby ji zveřejnila. Po vydání zprávy odmítla, že by byla příliš nakloněná Číně. „Vést dialog a snažit se věci lépe pochopit neznamená záležitosti tolerovat, odvrátit od nich zrak či zavřít nad nimi oči,“ uvedla Bacheletová.
Podle agentury AFP zpráva zřejmě nepřináší žádné zcela nové poznatky o situaci v Sin-ťiangu. Potvrzuje ale mnohé dřívější informace nevládních organizací, které tím, že dostaly „punc oficiálnosti“ OSN, získají na váze a věrohodnosti.
Text zřejmě neobsahuje slovo genocida, ze které Čínu viní některé západní země, například USA. Autoři ve zprávě využili také výpovědi bývalých vězňů v pracovních táborech či jejich příbuzných.
Nevládní organizace a některé západní země dlouhodobě kritizují čínské úřady za závažné porušování lidských práv Ujgurů. Ti jsou podle nich vězněni v pracovních táborech, kde musí vykonávat nucené práce a čelí mučení. Čína to odmítá a tvrdí, že v táborech se uskutečňuje rekvalifikace.