Slovenský ústavní soud před pár dny zrušil jen malou část změn v trestním právu, které prosadila vláda Roberta Fica. Podstatnější než paragrafy jsou ale politické dopady.
Andrej Danko není vůbec spokojený. Nelíbí se mu počet ministerstev SNS i to, že není předsedou parlamentu. Snaží se proto částečně vyvázat z povinností v domácí politice.
Podle premiéra Roberta Fica média přestala být objektivní, protože jsou ve sporu se slovenskou vládou. Podle předsedy českého Syndikátu novinářů Adama Černého se Fico inspiroval v sousedním Maďarsku.
Peter Pellegrini, současný šéf parlamentu, je sice prezidentským kandidátem vládní koalice. Že by mu ale partneři nějak nadprůměrně dávali najevo podporu, se říct nedá.
Vládní koalice slovenského premiéra Roberta Fica po kritice evropských institucí a stanovisku slovenské generální prokuratury změní vládní návrh novely trestního zákoníku.
„Nemůžeme dopustit, abychom zanechali Slovensko na nesprávné straně dějin,“ řekla během protestu z pódia u úřadu vlády ve slovenské metropoli bývalá diplomatka, politička a herečka Magda Vášáryová.
Premiér Fico zopakoval svůj trvající postoj, že slovenské finance jsou v katastrofálním stavu, že jsou rozvrácené, ale že nebude ozdravovat na úkor snížení sociálního standardu.
„Musíme se všichni podílet na tom, aby na Slovensku byla větší míra pohody a menší míra nenávistí, aby lidé měli důvod a motivaci se vracet,“ řekla Čaputová pro Radiožurnál.
Ministr vnitra Šutaj Eštok uvedl, že je velkým fanouškem Evropské unie, protože problémy nelegální migrace se musí řešit na evropské úrovni. Jenže hrozí, že Slovensko bude unijní řešení blokovat.
Předjednat důležitou Ficovu návštěvu v Praze přijel jeho ministr zahraničí Juraj Blanár. Po mnoha a mnoha letech není na tomto místě kariérní diplomat, ale místopředseda Ficovy strany Smer.
„Slovensko bude chránit vlastní území před nelegální migrací,“ oznámil v pondělí Fico. Povolal bezpečnostní síly, které měly posílit nasazené vojáky. Následně byla akce označena za jednorázovou.
Wlachovský byl slovenským velvyslancem v Británii a v Dánsku, nyní je poradcem končícího premiéra Eduarda Hegera, jehož menšinové vládě sněmovna loni v prosinci vyslovila nedůvěru.
„Je to poprvé, co bude na postu premiéra člověk maďarské národnosti, v minulosti by to vzbudilo velké emoce, ale dnes ne. To je ta lepší strana mince,“ uvádí sociolog.
S dodávkami zbraní na Ukrajinu dlouhodobě nesouhlasí opoziční strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, která se už dostala do čela popularity před zářijovými předčasnými volbami.
Zastropování cen má platit následující tři měsíce. Týkat se bude zhruba 400 potravin. Jejich seznam na svých stránkách zveřejní ministerstvo zemědělství.
Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď minulý týden řekl, že spolu se Slovenskem by své migy mohlo Ukrajině darovat i Polsko. Některé nejsou schopné letu, podle něj Ukrajina ale stroje dokáže opravit.
Prezidentka Čaputová dříve dala do konce ledna politickým stranám čas na to, aby prosadily konání nových voleb. V opačném případě by jmenovala úřednický kabinet.
Referendum vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová na základě petice obyvatel, kterou loni v létě zorganizovaly opoziční strany, týkalo se doplnění ústavy ohledně předčasných parlamentních voleb.
Rozhodnutí Matoviče na sociálních sítích potvrdila i prezidentka Zuzana Čaputová. „Chci na tomto místě potvrdit, že Igor Matovič dnes nedoručil demisi do prezidentské kanceláře,“ napsala na facebooku.
„Je zjevné, že opět jednou byly podmínky dány tak, aby byly pro nás nepřijatelné. Demise Igora Matoviče neměla být jen hypotetickou možností, ale měla být i skutečně podaná,“ uvedl předseda SaS Sulík.
„Z hloubi duše nenávidím laciný populismus. Politici se nemají nechat unášet veřejným míněním, ale dělat to, co je správné,“ zdůrazňuje Rastislav Káčer.