Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Snaha o zlepšení života sociálně slabých dostala Ralsko do finále Roma Spirit 2014

Ralsko na Českolipsku se dostalo mezi 15 finalistů soutěže Roma Spirit. Letošního ročníku se zúčastnilo více než 100 jednotlivců, neziskových organizací a obcí, které pomáhají aktivně řešit situaci sociálně slabých. Město do soutěže postoupilo za rychlé zřízení řady aktivit pro vyloučené lokality v Náhlově a na Ploužnici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ralsko - Náhlov

Ralsko - Náhlov | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Jestli se Ralsko stane vítězem, zatím není jisté. Podle obyvatel se toho ale za poslední roky ve městě hodně změnilo.

„Ze začátku tu byl hrozný nepořádek. Teď už to jde a lepší se to. Udělalo se dětské hřiště, sušáky pro ženské, chtějí tady udělat jídelnu a školku. Já myslím, že pro Ploužnici je to potřeba,“ popisuje stávající situaci na sídlišti Ploužnice v Ralsku Miluše Školníková, která tu bydlí už deset let.

„A večer je klid. Chodí tady teď asistenční služba, a když jsou děti pozdě venku, tak je zaženou," dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Během posledních let se životní úroveň v ralských vyloučených lokalitách opravdu zlepšila, potvrzují místní

Sídliště patří mezi vyloučené lokality, ale podle všeho se tu život za poslední roky změnil.

„Udělali jsme dětem volnočasové aktivity, kde se realizují. Máme tu asistenty kriminality. Je to taková spojka mezi městskou policií a obyvateli. A je tu kamerový systém,“ říká místostarosta Ralska Ota Varádi.

Podle sociální pracovnice Margity Losové se tu místní potýkají s nezaměstnaností a často potřebují poradit i ohledně zadluženosti, formulářů a sociálních dávek.

„Je to jen proto, že nemají vzdělání. Jsou to lidé, kteří potřebují rekvalifikaci, ale pokud si ji udělají, stejně nemají snadné uplatnění," myslí si.

Na sídlišti nově funguje také Klubík, předškolní zařízení pro děti od 3 do 6 let.

„Děti by se tu měly naučit dovednosti, které budou potřebovat pro vstup do první třídy. Učí se samozřejmě stříhat, malovat a některé děti tu mají poprvé v životě v ruce pastelky. Učí se úplné základy držení tužky, začínají uvolňovací cviky, aby vůbec ruku dokázaly ovládat,“ přibližuje koordinátorka Daniela Nevolová.

Aktivity, které souvisí s pomocí sociálně slabým, zatím město financovalo hlavně z dotací.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme