Majitelé solárních elektráren chtějí, aby ze zákona lex OZE III, který upravuje akumulaci energií, vypadly přílepky směřující ke krácení dříve slíbených dotací pro starší fotovoltaiky.
Za podvody při získání licence na fotovoltaickou elektrárnu v roce 2010 má společnost zaplatit 43 milionů korun. Ministerstvo částku nevymáhá, protože čeká na rozhodnutí Ústavního soudu.
Solární park na Sokolovsku by měl ročně vyrobit zhruba 24 gigawatthodin čisté energie. Půjde o doposud největší fotovoltaickou elektrárnu Pražské energetiky.
Celkově se v minulém roce vyrobilo v České republice 76,9 TWh elektřiny. Malé solární elektrárny se tak na hrubé produkci elektřiny v zemi podílely necelým jedním procentem.
Jeden takový panel dokáže vyrobit dost elektřiny na nabití notebooku nebo provoz malé ledničky. V domácnostech po celém Německu tak probíhá zelená revoluce bez potřeby investovat velké peníze.
Městský soud v Praze schválil ukončení provozu závodu Energetického Holdingu Malina. Navrhl to insolvenční správce firmy, protože podnik už podle něj prakticky nefunguje.
Dopravníky jsou zatím funkční a stále přepravují materiál včetně hnědého uhlí do úpravny a pak do tepláren a elektráren. Strojaři ale už promýšlí, jak je využít dál, až bude těžba ukončena.
Distributoři chystají stamiliardové investice do sítí, které se promítnou do poplatků pro spotřebitele. Jak se pak náklady rozdělí, má řešit nová tarifní soustava.
Žádná linka, která by dokázala vysloužilé solární panely takto zpracovávat, zatím neexistuje. „Mohla by stát do roka a do dne. Tady ale narážíme na obavy samospráv,“ říká Jaromír Wasserbauer.
„Hlavně radíme, aby lidé nepřistupovali k montážím fotovoltaiky svépomocí, ale aby si vybrali kvalitní montážní a servisní firmu, která má lidi s certifikáty,“ zdůrazňuje Krčmář ze Solární asociace.
Paříž chce do roku 2050 ztrojnásobit množství energie vyrobené z lokálních obnovitelných zdrojů. Francouzské hlavní město proto spustilo nový program a začalo s instalací solárních panelů na školách.
Firma se specializuje na výrobu autodílů. Náklady na celou fotovoltaickou elektrárnu vyčíslila společnost Aisan Industry Czech, s.r.o. na 42 milionů korun za celkem 3500 panelů.
Podání insolvenčního návrhu firmě doporučil tým externích poradců. Firma v návrhu žádá o povolení své reorganizace. Experti upozorňují, že pokud reorganizace nebude schválena, firma zakázky nedokončí.
Mostecké radnici by vadila nová fotovoltaická elektrárna například v okolí jezera Most nebo u rekreačních areálů. Zákaz bude součástí změny územního plánu, hlasovat se bude v červnu.
„Každý rok se klimatický plán Prahy aktualizuje. Má rozpis, který by se měl ten daný rok splnit. A na konci roku se to vyhodnotí. Je to živý dokument,“ říká Jana Komrsková.
Lidé by podle hlavního analytika nezávislé poradenské firmy EGÚ Brno Michala Macenauera neměli věřit nereálným číslům rychlé návratnosti, která slibují firmy s fotovoltaikou.
Zatímco největší energetická firma ČEZ loni lidem na střechy domů dodala přes čtyři tisíce elektráren, což je třikrát víc než v roce 2021, letos v prvním čtvrtletí je to zatím 1300 elektráren.
V Národním divadle se k vytápění prostorů využívá teplo z diváků i zářicích reflektorů. Na procesu se podílí i fotovoltaická elektrárna na střeše. Důvodem je snaha o šetření peněz.
Podvodníci zneužívají nárůstu zájmu o solární elektrárny. Nabízejí nereálnou návratnost nebo vyhrožují odpojením od odběru. Upozornila na to poradenská společnost EGÚ Brno.
Na novou sluneční elektrárnu určenou pro střechu rodinného domu se nyní čeká zhruba půl roku. Někteří dodavatelé ale podle Hradeckého přecenili své možnosti a teď nestíhají.
Co se píše v pondělním tisku? Podle Hospodářských novin zvažuje ministerstvo financí zrušení státní podpory stavebního spoření. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Černé solární panely podle některých Italů ničí estetický dojem z vánoční scény, kritici mluví i o „přepjatém environmentalismu“. Radnice svůj přístup hájí.