„Bylo by snazší důchodovou reformu nedělat a tvářit se, že vše je zalité sluncem. Ale tak to prostě není,“ brání reformu v rozhovoru pro Radiožurnál ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl před soudci uvedl, že výše lednové inflace byla šokující a nešlo předpokládat, jak vysoká bude důchodcovská inflace.
Podle opozice má vláda tomu faktu přizpůsobit politiku. Strana Právo a spravedlnost, která si ve volbách znovu věří na vítězství, se ale opírá o silnou voličskou skupinu zejména starších.
Od 1. září měla původně platit vládní novela systému penzí, prezident zákon ale nepodepsal. Co to znamnená, komentoval ve vysílání Českého rozhlasu Plus politolog Stanislav Balík.
Přijato. O sporných vládních změnách v penzích poslanci hlasovali ve středu od 12.30. Pevný čas stanovila Sněmovna podle návrhu koalice navzdory odporu opozice. A návrh prošel.
Schodek systému důchodového pojištění přesáhl za první pololetí 40 miliard korun. Za šest měsíců je téměř tak vysoký jako za celý krizový covidový rok 2020, kdy se část ekonomiky zastavila.
Premiér ocenil všechny občanské demokraty ve vládě, ale i v dalších funkcích. Vyzdvihl hlavně ministra financí Zbyňka Stanjuru. Předseda Senátu Miloš Vystrčil naopak vyzval ke zlepšení komunikace.
Vládní koalice ve čtvrtek představila úsporný balíček, který by měl ozdravit veřejné finance. Zástupci opozice však upozorňují, že změny zasáhnout zejména firmy a OSVČ.
„Zásadní je, zda vláda začne aktivně likvidovat strukturální schodek, tedy rozdíl mezi pravidelnými příjmy a výdaji. Ten je větší než 200 miliard a nezmizí sám od sebe,“ upozorňuje Miroslav Kalousek.
Starobních důchodců, kteří nemají přiznanou žádnou penzi z různých důvodů, je několik tisíc. Ministerstvo práce a sociální věcí podle mluvčího Jakuba Augusty tento údaj přímo nesleduje.
Ministr také řekl, že v zákoně nepočítá se zvyšováním důchodového věku. Hranice by měla zůstat na 65 letech. Roli pro nástup do penze by ale měla hrát délka života a doba práce a placení odvodů.
Podle bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové nebyly splněny podmínky pro vyhlášení legislativní nouze a vládní kabinet snížení valorizace penzí provedl nešťastně.
Miloš Zeman bude kromě renty pobírat starobní důchod, který bude podle ministerstva práce patřit k těm nadprůměrným vzhledem k jeho příjmům v produktivním věku, kdy zastával vysoké politické funkce.
Mimořádná valorizace důchodů, kterou chce nyní vláda omezit, se jako téma objevila až po prezidentských volbách, upozorňuje Ilona Švihlíková: „Vláda nemá situaci vůbec pod kontrolou.“
Sněmovna ve čtvrtek v 1.00 přerušila na základě dohody předsedů poslaneckých klubů debatu o sporném vládním návrhu na pomalejší zvýšení důchodů od letošního června.
Sněmovna se kvůli obstrukcím ani po 16 hodinách jednání nedostala k potvrzování stavu legislativní nouze, v němž chce vláda nižší mimořádnou valorizaci důchodů prosadit.
Problém reformy je, že její motivace není učinit do budoucna důchody důstojné. Reformu je třeba udělat, protože peníze došly! Nastupujícím generacím se vzkazuje, že přišly k vyjedenému stolu.
Předchůdkyně ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) Alena Schillerová (ANO) naopak očekává, že vláda nakonec bude muset letošní rozpočet navýšit. O sporném návrhu bude Sněmovna jednat v týdnu.
Jak se chce hnutí SPD bránit snaze Andreje Babiše (ANO) přetáhnout jim voliče? Proč opozici vadí návrh, aby členy mediálních rad volili místo poslanců senátoři? Odpovídá předseda hnutí Tomio Okamura.
Vláda ANO a ČSSD zvyšovala výdaje nejrychleji od roku 2000, žádná jiná vláda tolik neutrácela. Přinášíme přehled, jakým způsobem se útraty státu v končícím volebním období vyvíjely.
Sněmovní volby se blíží. Radiožurnál a iROZHLAS.cz se vám pokusí přiblížit, jaké kroky by strany a hnutí v případě svého zvolení udělaly. Sedmá výzva nese název „Výše důchodů“.
Proti novele zákona o pomoci v hmotné nouzi se postavil i úřad ombudsmana, který upozorňuje na to, že novela není v souladu s Listinou základních práv a svobod.
Lidé, kteří celý život poctivě pracovali, se mají mít dobře. A pak povedeme diskusi o tom, kde ušetřit. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Na důchody by se mělo v příštím roce vydat poprvé přes půl bilionu korun. Podle navrhovaného rozpočtu, který schválila vláda a projedná sněmovna, to má být 509,35 miliardy korun.
Druhý pilíř penzijní reformy končí. Lidem, kteří v něm spořili, se peníze vrátí. Vláda chystá v důchodovém systému i další změny. Třeba to, že by dnešní mladí lidé nemuseli chodit do penze po sedmdesátce.
O pět let dříve než ostatní pracovníci by měli chodit do řádného starobního důchodu horníci. Vyslovila se pro to dnes vláda, která o návrhu ministerstva práce a sociálních věcí jednala už popáté. Nová pravidla by měla platit od října příštího roku.