Chybovala vláda s důchody? Ústavní soud vyslechl Jurečku, Stanjuru a další. Verdikt odročil na neurčito

Ústavní soud v Brně projednal stížnost 71 poslanců hnutí ANO na zpomalení valorizace důchodů. Jednalo se o první ústní jednání pléna pod novým předsedou Josefem Baxou. Soudci za vládní koalici vyslechli ministry financí Zbyňka Stanjuru (ODS) a práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL). Seznámili se také se stanovisky expertů a zazněly závěrečné řeči. Poté vyhlášení verdiktu odročili. Server iROZHLAS.cz líčení sledoval přímo v soudní síni.

Sledovali jsme online Brno (Aktualizováno: 16:46 10. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládní koalice Petra Fialy (ODS) se v červnu rozhodla z důvodu vysoké inflace zpomalit valorizaci penzí. Kdyby se použily standardní mechanismy, vzrostl by průměrný důchod o 1770 korun, novela zákona ale růst omezila na 760 korun.

Stále se můžeme připravit na nástup Husákových dětí do důchodu. Moc času už ale není, varuje odborník

Číst článek

S tím ale opoziční hnutí ANO nesouhlasilo a 71 poslanců, za které jedná exministryně financí Alena Schillerová, nyní předsedkyně jejich poslaneckého klubu, podalo proti novele ústavní stížnost.

Vládě v ní vyčítají především neakceptovatelnou zpětnou účinnost schválených zákonů. Fialův kabinet měl svými kroky narušit očekávané zvýšení důchodů. „Došlo k použití nepřípustné retroaktivity,“ uvedla ve středu při příchodu k Ústavnímu soudu Schillerová. „Považujeme to za nepřípustné a nedůvodné,“ doplnila.

Poslanci ANO také zpochybňují způsob, jakým byla novela přijata, a to ve stavu legislativní nouze s nepřípustným omezením parlamentní rozpravy. Ve stavu legislativní nouze dochází k omezení práv parlamentní opozice, upozornil advokát poslanců David Rašovský.

Postup vlády přišli k Ústavnímu soudu hájit ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr práce Marian Jurečka. „Stav legislativní nouze vláda v daný okamžik s ohledem na všechny dopady takto mohla využít. A využila,“ řekl Jurečka.

Nepřijetí novely by podle něj mělo v dlouhodobém horizontu dopad 400 miliard korun na rozpočet. „Stát si nemůže dovolit tu nezodpovědnost stát se dlužníkem, který nebude schopen splácet své závazky,“ konstatoval ministr.

Podobně hájil využití stabu legislativní nouze také ministr Zbyněk Stanjura.  „Věděli jsme, že máme 40 nebo 50 dní, abychom přijali legislativní návrhy,“ řekl soudcům.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Hned v úvodu jednání předseda Ústavního soudu Josef Baxa odmítl žádost Aleny Schillerové, která loni na podzim žádala, aby z jednání vyloučili ústavního soudce Jana Wintra z důvodu podjatosti.

Ústavní soudci v čele s Baxou se stížností již zabývali čtyřikrát na pravidelných neveřejných poradách, vyžádali si také stanovisko od Národní rozpočtové rady, odborného pracoviště CERGE-EI, České národní banky a Českého statistického úřadu. 

„Stanoviska poslouží mimo jiné k posouzení námitky (ne)existence mimořádných okolností a hrozby značných hospodářských škod. Odborníci z těchto nezávislých institucí se jednání pravděpodobně také zúčastní,“ uvedla mluvčí soudu Kamila Abbasi.

Musí se šetřit

Naopak vládní politici argumentují tím, že jen za loňský rok stát díky zpomalení valorizace ušetřil přes 19 miliard, a přispívá to tak k ozdravení veřejných financí.

Šéf rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN) již před rokem v rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že veřejné finance jsou v nejhorší kondici za posledních 30 let, a pokud se nezačne „něco dělat, tak nás čeká ‚řecká cesta‘ z finanční krize v roce 2008“.

„Mě mrzí, že začínáme u důchodců. Ale jedno chci zdůraznit – je jediná skupina obyvatel v této zemi, na kterou inflace nedopadla, kde se reálná mzda podařila udržet, a to jsou důchodci,“ řekl Bernard.

Ústavní soud jedná o valorizaci penzí | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme