Praha||Tomáš Pancíř, job|Zdraví|Dvacet minut Radiožurnálu
Nedávný test ukázal, že některé kliniky vůbec nenabízejí plně hrazené amalgámové plomby. „Řešíme to nesmírně brutálně,“ obhajuje se šéf České stomatologické komory Roman Šmucler.
Podle Romana Šmuclera má česká stomatologie ve srovnání s jinými medicínskými obory nejvíce mladých lékařů. Očekává, že obor čeká výrazná změna s ohledem na technologický pokrok.
Novela, kterou Sněmovna schválila ve zrychleném režimu, má v reakci na nedostatek zubařů v ČR umožnit zubním lékařům ze třetích zemí, aby mohli nově pracovat v Česku pod dohledem jiného stomatologa.
Přechod k novým prostředkům ve stomatologii vnímá Šmucler jako přirozený vývoj. Jako hlavní důvod pro zákaz amalgámových plomb nevidí Kraus jejich škodlivost na lidské zdraví, ale nařízení EU.
„Suplujeme stát, suplujeme všechno, ale jedná se nám o pacienty,“ říká k regionální podpoře zubařů náměstek pro zdravotnictví hejtmana Moravskoslezského kraje Martin Gebauer (ANO).
Nedostatek zubařů bude Vimperk trápit dlouhodobě, další lékaři jsou totiž v důchodovém věku. Nové zubaře by navíc přivítalo všech sedm okresů Jihočeského kraje.
Pohotovost je otevřená ve všední dny od páté odpoledne do deseti hodin večer a o víkendech a svátcích od deseti hodin dopoledne do deseti hodin večer. Na provoz ordinace přispěl pražský magistrát.
„Jediná města, která nemají problém s dostupností zubní péče, jsou ta, kde stomatology přímo vychovávají,“ vysvětluje děkan Rastislav Maďar, proč se pro otevření nového oboru rozhodl.
Do dnešní doby se dochovaly několik tisíc let staré navrtané zuby. Použita byla nejspíš primitivní vrtačka vyrobená z pazourku. A takový zákrok musel opravdu bolet.
Moravskoslezském kraji podle hejtmanství nemá stálého zubaře asi 130 tisíc lidí. V regionu chybí 150 stomatologů. Najít ordinaci, která by nové pacienty přijímala, je dlouhodobý problém.
„Při dvanácti lidech z Motola točit ještě zubní pohotovost skoro nejde. Nemáme problém poskytnout plně vybavenou ambulanci, pokud magistrát sežene zubaře a sestru,“ navrhuje Ludvík v pořadu K věci.
Po stomatolozích je na Frýdlantsku sháňka. Řada lidí musí za ošetřením chrupu jezdit až do Středočeského kraje. Od dubna by dva noví zubaři v Novém Městě pod Smrkem měli mít smlouvu s pojišťovnou.
Do nových ordinací začali přicházet první pacienti už před osmou hodinou. Sice trochu s obavou z vyšetření, ale všichni šťastní, že mají zubaře. Těší je i to, že v neděli bude fungovat pohotovost.
Ceny ovlivňuje také čas, který zubaři nad výkonem stráví. Takzvaná minutová kalkulace zahrnuje třeba pronájem ordinace, potřebné licence nebo i platy zaměstnanců.
„První kontakt se zubařem by neměl být na lékařské pohotovosti s bolestí – to trauma s dětmi roste celý život,“ upozorňuje dětská stomatoložka Eva Míšová.
Zájem o studium dentální hygieny přitom v Česku roste. Stejně tak přibývá i škol, které obor vyučují. Ne všichni absolventi ale po studiu v oboru dál zůstávají.
Ministři se v pondělí mimo jiné zabývali omezením používání amalgámových zubních plomb. Tento typ výplně by už od poloviny letošního roku neměly dostávat děti a těhotné nebo kojící ženy.
Téma "vinklaření" se dostalo na vládní úroveň. Vinkláři jsou lidé nabízející služby, ke kterým nemají oprávnění. Může jít o falešné lékaře, lékárníky, advokáty nebo daňové poradce. Lidé si na ně stěžují u profesních komor, podle kterých se odhalí ale jen zlomek podvodníků. Odradit by je ale mohly vysoké pokuty. Zástupci profesních komor o vinklaření jednali s premiérem a dalšími ministry.
Slavičín na Zlínsku potřebuje stomatologa, marně ho ale hledá už dva roky. Pro nového zubaře přitom město nachystalo třípokojový byt a nabízí také pomoc při zařizování ordinace. Zhruba 1500 pacientů musí za stomatologickou péčí dojíždět, někteří až 25 kilometrů.
Ve středoitalském městě Lucca byla objevena zubní protéza stará čtyři století. Nález, který je cenným článkem v dějinách stomatologie, byl učiněn v hrobce rodiny Guinigiů. Nyní protézu studují vědci z univerzity v Pise, napsal italský deník Corriere della Sera.
4:41
|Pavla Firbacherová, Romana Lehmannová, Vojtěch Koval|Zprávy z domova
Pacienti v České republice mají stále potíže s hledáním zubaře, který by je přijal do péče. Nejhorší je to v pohraničí. Například na jihu Čech a Moravy lékaři často dávají přednost rakouským klientům, kteří platí hotově a v eurech.
Sehnat zubaře je pro mnoho lidí čím dál větší problém. Lékaři odcházejí do důchodu a jejich ordinace často nikdo nepřevezme. Například v táborském okrese nyní podle informací stomatologické komory nepřijímá nové pacienty ani jeden dentista. Své o tom vědí lidé v Mladé Vožici, kde už několik let zůstává neobsazený jeden ze dvou zubařských obvodů.