‚Nejmodernější zázemí, které člověk může dostat.‘ Americká armádní škola, na které studují i Češi

Tento týden se ve Washingtonu sejde summit Severoatlantické aliance, která si připomene 75 let svého trvání. Česko je jejím členem už 25 let. S americkými ozbrojenými silami ale spolupracuje ještě déle, například i díky válečné škole United States Army War College v Pensylvánii. První studenty tam vyslala ještě Československá armáda v roce 1991, letos Česko zastupuje jeden důstojník, podplukovník Josef Daňhel.

Od stálého zpravodaje Carlisle (Pensylvánie, USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jsme ve městě Carlisle v Pensylvánii, kde se nachází velký moderní kampus United States Army War College.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z válečné školy, kde studují pravidelně i Češi

„Je to v loňském roce otevřená, nová hlavní budova školy. My jsme první studenti, kteří do této budovy chodí. Jsme takový v podstatě pokusný ročník,“ popisuje podplukovník Josef Daňhel.

„Jak se můžete podívat, je to všechno prosklené. Zjistili, že přírodní světlo možná má nějaký pozitivní vliv i na studenty,“ myslí si.

České vedení mise NATO na Slovensku převezmou Španělé, aliance navyšuje počty zapojených vojáků

Číst článek

„Je to krásná dominantní budova plná moderní techniky. Každá třída má velkou řadu různých obrazovek a interaktivních tabulí. Všechny třídy se můžou mezi sebou spojit různými kamerami, videokonferencemi, takže je to skutečně podle mě to nejmodernější zázemí, které člověk v současné době může dostat,“ říká dále Daňhel.

„Je úplně neskutečné, jak americká armáda dbá na rozvoj svých důstojníků. Nedbají jenom na školní osnovy, ale i na to, aby prostředí samotné bylo adekvátní úrovni vzdělání,“ pochvaluje si.

Ve škole je i laboratoř budoucnosti - pro využití robotů a umělé inteligence. Pojízdný robot může být nejen průvodcem po budově školy, ale je i schopen za svým pánem vozit učební pomůcky, nebo jako dron monitorovat situaci nad sledovanou oblastí.

Kevin Boyce vede semináře nastupujících technologií. V příštím školním roce se otevře kurz aplikované robotiky, kde se studenti budou učit nejen jak s moderními technologiemi zacházet, ale třeba i to jak si ze součástek sestavit dron.

Mezinárodní obsazení tříd

První studenti z východních partnerských zemí přišli na tuto školu z bývalého Československa v roce 1991. Armáda České republiky vyslala do Carlisle prvního studenta ve školním roce 1994/95.

26:02

Antisemitismus na univerzitách? Američtí studenti neznají politickou mapu ani dějiny, říká pedagog

Číst článek

Podle zástupce ředitele pro mezinárodní spolupráci plukovníka Briana Hendersona je největším přínosem mezinárodního obsazení tříd posílení partnerství mezi spřátelenými armádami a také to, že vojáci mohou sdílet, jak se každé země dotkýkají konkrétní strategická rozhodnutí či jak se vyhodnocují. A pro americké ozbrojené síly je to naopak cesta k lepšímu pochopení postojů a kroků spojenců.

Trump ztrácí podle průzkumu náskok před Bidenem. Rozdíl mezi kandidáty je nejmenší od října

Číst článek

Jako velmi přínosné vidí studium i letošní absolvent Army War College Josef Daňhel. „Na co tady byl kladený největší důraz, a to je skutečně důležité, je kritické myšlení. Já bych to možná přirovnal k tomu, jak si lidé představují americké vojáky: jako nadrilované a nabušené, tak podobně to tu mají nastavené pro své budoucí vysoce postavené velitele,“ popisuje.

„Skutečně je tady každodenní studium dril. Posuzování informací, z jakého jsou zdroje, pokusit se přemýšlet z pohledu partnera, aliančního kolegy, z pohledu nepřítele. Tady v tom si myslím, že mě to velmi obohatilo,“ zhodnotil své roční studium český podplukovník, který své znalosti využije hlavně při kyberobraně Česka. 

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme