Studie nicméně upozorňuje, že firmy, které se z Ruska zcela stáhly, se na celkovém obratu vytvářeným zahraničními podniky v Rusku před válkou podílely zhruba 30 procenty.
„Roli hraje očekávané snížení sazeb ve Spojených státech americkou centrální bankou. Růst cen zlata je možné vysvětlit i tlakem na dedolarizaci, který nabývá na síle,“ vysvětluje Švihlíková.
Rok po začátku invaze už se dá hodnotit, jak sankce dopadly na ruskou ekonomiku. Experti se shodují, že fungují. Připouštějí ale také, že v nich pořád existují mezery a že přinesly několik paradoxů.
Sankční balík obsahuje i další tvrdá opatření, včetně odpojení významné ruské banky Sberbank od mezinárodního platebního systému SWIFT nebo zákaz tří ruským státem vlastněných vysílacích společností.
Společnosti Visa a Mastercard o víkendu oznámily, že pozastavují svou činnost v Rusku. Zahraniční karty Visa v Rusku nebudou fungovat, společnost Mastercard zase nebude podporovat karty ruských bank.
Světlana žije v Teplicích, v Praze ale studuje medicínu. Do Česka se z Ruska s rodinou přistěhovala, když jí bylo deset let. Teď i na ní a její rodinu dopadají mezinárodní sankce vůči Rusku.
Evropská Unie, Spojené státy a řada dalších zemí potrestala Rusko mnohými způsoby. Západ proti agresi Ruska na Ukrajině použil zatím nejrozsáhlejší ekonomické sankce, které kdy byly uvaleny.
Kromě zmrazení rezerv centrální banky Rusko podle Singera nejvíce bolí odstřižení od systému SWIFT. Ruské banky tak přišly o možnost, jak realizovat mezinárodní transakce.
Evropská unie uzavře v reakci na ruský útok na Ukrajinu vzdušný prostor pro všechna ruská letadla. Evropský blok bude také vůbec poprvé společně financovat dodávky zbraní mimounijní zemi.
Doporučení Evropské komise vyřadit určité ruské banky z globálního systému SWIFT oznámila její předsedkyně Ursula von der Leyenová. Postup ruské armády označila za barbarský čin.
Šéf unijní diplomacie Borrell jednání oznámil na svém twitteru. Agentura Reuters v sobotu s odvoláním na nejmenovaného unijního diplomata napsala, že se debatuje o třetím balíku protiruských sankcí.
„Evropská unie přitvrdila, ale znepokojuje mě, že ohledně jednoho z nejúčinnějších nástrojů, kterým je vypojení Ruska z mezibankovního systému SWIFT, je nejednotná,“ poznamenává ekonom Petr Zahradník.
Zeman již ve čtvrtek tvrdě odsoudil ruskou agresi vůči Ukrajině, označil ji za zločin proti míru. Kromě summitu B9 se v pátek společně s premiérem Petrem Fialou (ODS) účastní i videosummitu NATO.
Mezinárodní systém slouží k odesílání a přijímání plateb v cizí měně po celém světě a hovoří se o něm v souvislosti s možným odpojením Ruska kvůli agresi vůči Ukrajině. Jak by to poškodilo Moskvu?
Evropská osmadvacítka může do týdne ještě více přitvrdit sankce uvalené na Rusko. V pondělí mají členské země EU dostat návrh Evropské komise. Nové sankce mají například více omezit obchodování s některými výrobky a mohly by ruským firmám ztížit mezinárodní platby. Několik zemí včetně Česka si chce dobře rozmyslet dopad takových sankcí na jejich hospodářství.
Západ by neměl podceňovat připravenost Íránu uzavřít Hormuzský průliv. Prohlásil to bývalý ministr íránských tajných služeb Alí Faláhján. Hormuzem se do světa vyváží pětina globální spotřeby ropy. Íránský klerik o uzavření průlivu mluvil v souvislosti s výrazným omezením bankovního styku, které vůči Íránu zavedl Západ.
Globální finanční společnost SWIFT dnes výrazně omezila transakce s Íránem. Zdánlivá maličkost týkající se jedné společnosti může mít pro Írán opravdu zásadní dopad. SWIFT je totiž systém, který umožňuje mezinárodní posílání peněz, ať už se jedná o finance státních institucí, soukromých firem nebo jednotlivců.
Írán zasáhne už zítra patrně nejvážnější mezinárodní postih za jeho jaderný program. Společnost SWIFT, která zajišťuje mezinárodní bankovní převody, zastaví transfery peněz do Islámské republiky.
S výzvou k větší transatlantické spolupráci přijel do Evropy americký viceprezident Joe Biden. Před poslanci Evropského parlamentu přednese projev, ve kterém má upozornit, že Evropa i Amerika musejí novodobým hrozbám čelit společně.