Lídři Evropské unie se shodli na sankcích proti Rusku. Mají omezit 70 procent ruského bankovního trhu
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v noci na pátek shodli na zavedení dosud nejtvrdších sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině. Postihy mají omezit ruský přístup ke kapitálu, míří na energetiku, dopravu či obchod. Zasáhnou také 70 procent ruského bankovního trhu, řekla po skončení více než šestihodinové schůzky předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
„Putin se pokouší podrobit si přátelskou evropskou zemi. A snaží se překreslit mapu Evropy silou. Nesmí v tom uspět, a neuspěje,“ prohlásila po jednání von der Leyenová na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina.
Evropská unie uvalila dosud nejtvrdší sankce vůči Rusku, postihnou finance, energetiku i dopravu
Číst článek
Šéfové unijních států se shodli na tom, že chtějí sankce, které budou mít „masivní a tvrdé“ následky.
Podle von der Leyenové mimo jiné znemožní ruské elitě ukládat své peníze v Evropě. Zakázáno bude dodávání klíčových součástek ruským rafineriím, což podle šéfky EK překazí jejich modernizaci. Omezen bude také přístup Ruska ke klíčovým technologiím, včetně například polovodičů. Rusko také již nebude z EU moci dovážet náhradní díly pro letecký průmysl.
Sankce se týkají i vydávání víz. Diplomaté, byznysmeni a další významní lidé již podle von der Leyenové nebudou mít do EU privilegovaný přístup.
Odpojení Ruska od mezibankovního systému SWIFT? Nemluví se o tom poprvé, Rusům může pomoci Čína
Číst článek
„Za Českou republiku můžu říci, že jsem pro maximální možnou míru sankcí, i včetně těch kroků, o kterých můžeme mít pochybnosti,“ řekl novinářům po summitu premiér Petr Fiala (ODS).
Narážel tím na debatu o vyřazení Ruska z mezinárodního platebního systému SWIFT, které navrhovala řada zemí v čele s pobaltskými státy. Kvůli odporu některých zemí jako Německo či Itálie však toto opatření požadované Ukrajinou nezískalo potřebnou jednomyslnou podporu lídrů.
Podrobnosti sankcí by v pátek měli projednat unijní velvyslanci a odpoledne je na mimořádné schůzce definitivně schválit ministři zahraničí.