Na Slovensku bude opět těžší si úředně změnit pohlaví. Ministerstvo zdravotnictví vyhovělo SNS

Slovensko zruší nařízení, které zjednodušuje proces administrativní změny pohlaví a které prosadil dřívější ministr zdravotnictví. Vyplývá to z úterního oznámení ministerstva zdravotnictví, které to uvedlo v tiskové zprávě bezprostředně po vyslovení důvěry nové vládě premiéra Roberta Fica ve Sněmovně. Nevládní organizace postup ministerstva kritizovaly.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzpomínka na zavražděného Juraje a Matúše

Vzpomínka na zavražděného Juraje a Matúše | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Nyní platné nařízení podle nevládní organizace Iniciativa Inakosť, která zastupuje komunitu LGBT+, umožňuje transgenderovým lidem změnit si rodné číslo, jméno a příjmení bez nutnosti podstoupit chirurgický zákrok.

K vydání příslušného posudku o změně pohlaví postačuje, aby člověk absolvoval hormonální léčbu po dobu alespoň jednoho roku. Platnost nařízení, které komunita LGBT+ podle tisku požadovala po loňské homofobní vraždě v centru Bratislavy, měla původně skončit na jaře příštího roku.

Další nenávistné útoky proti queer lidem se nedají vyloučit. Situace je alarmující, říká právnička

Číst článek

„V zájmu deklarování stability vládní koalice přistoupí ministerstvo zdravotnictví ke zrušení tohoto pokynu,“ uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Ministerstvo sdělilo, že tak učiní na žádost Slovenské národní strany (SNS). SNS, která je nejmenší stranou v nové tříčlenné vládní koalici, je známá svými silně konzervativními názory.

Svůj odpor vůči liberálům strana netajila ani v kampani před zářijovými parlamentními volbami. Vstřícné postoje vůči obyvatelům jiné než heterosexuální orientace nezaujal ani už čtyřnásobný slovenský premiér a šéf sociální demokratů (Smer-SD) Fico. Ten dříve řekl, že téma komunity LGBT+ není pro Slovensko prioritní levicové téma.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že záležitost bude „komplexně a odborně řešit v rámci zavedení nové mezinárodní klasifikace nemocí“. Nevládní organizace Iniciatíva Inakosť a Saplinq ministerstvo za jeho oznámení kritizovaly.

„Lze očekávat, že po zrušení odborného usměrnění se na Slovensku bude opětovně vyskytovat praxe nucených kastračních a sterilizačních zákroků jako podmínky pro tranzici, ať již právní, nebo medicínskou,“ napsala v prohlášení expertka na práva transgenderových lidí Zara Kromková z občanského sdružení Saplinq.

Iniciatíva Inakosť zase tvrdila, že za zrušením nařízení jsou politické důvody a že koaliční stabilita nesmí vyhrát nad lidskými právy.

Stranický šéf Dolinkové a předseda parlamentu Peter Pellegrini před novináři tvrdil, že jde o odborné, a nikoliv politické téma, a že stávající pokyn lze realizovat jen komplikovaně. Podle něj není třeba vytvářet dojem, že na změnu pohlaví čekají v zemi tisíce lidí. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme