Obchod má podporu ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) ze strategických důvodů, protože dvě největší sítě v Česku jsou v rukou jiných států a v krizi by tak mohli dát přednost zásobování doma.
Oblibu Čechů platit bezkontaktně potvrzují i banky, které Český rozhlas oslovil. Někteří obchodníci se ale platebním terminálům brání a to kvůli poplatkům nebo špatnému signálu.
Společnost uvedla, že povolenky prodala za tržní hodnotu s okamžitým ziskem 260 milionů korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že vláda bude spolu s odbory kontrolovat využití získaných peněz.
Opatření se však kvůli možným spekulacím má vztahovat jen na částky do 1000 eur. U směnárenských automatů bude lhůta pro odstoupení až tři pracovní dny.
Zákazníci směnáren by mohli získat právo do dvou hodin od výměny peněz odstoupit od transakce. V případě směnárenských automatů bude lhůta pro odstoupení až tři pracovní dny.
Akvizice musí získat potřebná schválení regulačních úřadů. Očekává se, že bude dokončena ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Smluvní strany se dohodly, že cena transakce nebude zveřejněna.
Minimální škoda státu kvůli údajně nevýhodným transakcím s bankami při správě státního dluhu dosahuje 14 miliard korun. Vyplývá to z konečné verze interního auditu ministerstva financí. Úřad se minulý týden kvůli těmto zjištěním také obrátil s trestním oznámením na policii.
Internetový portál Seznam.cz už nemá menšinové zahraniční akcionáře. Třicetiprocentní podíl odkoupil většinový majitel vyhledavače od fondů Tiger Holding Tour a Miura International. Cena transakcí nebyla zveřejněna.
Češi si oblíbili mobilní bankovnictví. Podle průzkumu společnosti Ipsos ho pro snadnou a rychlou obsluhu svého účtu využívá 30 procent lidí. Přes telefon nejčastěji kontrolují stav svého konta nebo sledují aktuální kurzy měn.
Síť autobazarů AAA Auto Group změní majitele, 95 procent akcií firmy získá fond soukromých investorů. O prodeji společnosti mluvili odborníci už delší dobu, teď se jich prognózy vyplnily. Před časem už firma odešla z pražské burzy.
Platba kartou už brzy nemusí být tak výhodná jako dosud. Evropská unie chce snížit poplatky, které banky inkasují za každou platbu od obchodníků. Brusel si slibuje, že díky tomu vzroste počet míst, kde se dá platit kartou. Jenže banky nebo Sdružení českých spotřebitelů varují před jiným dopadem. Praxe z ciziny podle nich ukazuje, že zákazníci na změně prodělají.
Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom se stala vlastníkem české společnosti T-Mobile. Odkoupila totiž zbývajících 40 procent akcií, které patřily dalším dvěma společnostem - Fondu soukromého kapitálu Mid Europa Partners a dubajskému fondu Al Ain.
Počet nákupů a slučování firem na českém trhu se v loňském roce výrazně zvýšil. Během uplynulých dvanácti měsíců vzrostla i hodnota zveřejněných transakcí.
Letošní rok by mohl být bohatý na firemní transakce. O sloučení s jinou firmou nebo o nákupu svého konkurenta uvažuje stále více šéfů českých společností. Podle průzkumu společnosti PwC až 14 procent oslovených ředitelů nebo majitelů letos vidí ve fúzích a akvizicích velkou příležitost, jak růst.
Česko stále odmítá, aby v celé Evropské unii byla zavedena jednotná daň z finančních transakcí. Podle premiéra Petra Nečase může na její zavedení doplatit nejenom stát, ale i ekonomika unie. Kvůli dani se podle něj stane méně konkurenceschopnou v oblasti finančních služeb. Odmítavý postoj proti tomuto zdanění mají také odborníci.
Maďarský parlament dal zelenou nové dani z finančních transakcí. Tu budou od začátku příštího roku muset platit všechny komerční banky, ale i maďarská centrální banka. Právě to ale může být sporným bodem při jednání Budapešti o úvěru od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie.
4:53
|Roman Chlupatý, Simona Bartošová, Jiří Ďurovič|Ekonomika
Daň z finančních transakcí zůstává i nadále kontroverzním tématem. Necelý týden poté, co Evropská komise odhalila záměr vybírat drobný poplatek za určité obchody, stále přibývají hlasy kritiků. Mezi ně patří i zástupci Česka a nebo švédský ministr financí. Připomněl, že jeho země s daní experimentovala v 80 letech a výsledkem byl propad objemu obchodů s 11 nejvýznamnějšími tituly na švédské burze o 60 procent. I přesto se ale podle zastánců daně tento krok vyplatil.
Skupina Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše kupuje vlastníka největších tuzemských pekáren United Bakeries. Jestliže transakci schválí antimonopolní úřad, ovládne Agrofert asi třetinu českého trhu s pečivem. Agrofert je největším zemědělským a potravinářským podnikem v ČR, United Bakeries zase hlavní pekárenskou skupinou ve střední Evropě.