ukamenování

ukamenování v textech na iROZHLASU

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Írán popírá informace o propuštění ženy odsouzené k ukamenování

Aktivisté bojující za lidská práva vydali zprávu, že Írán propustil na svobodu Sakíne Mohammadí-Áštijáníovou. Tedy ženu, které hrozí trest ukamenování a jejíž osud přitáhl v létě pozornost celého světa. Informaci v Berlíně zveřejnil Mezinárodní výbor proti trestu ukamenování. Německá vláda ji ale odmítla potvrdit s tím, že čeká na potvrzení Teheránu. Íránci se zatím oficiálně nevyjádřili a tamní média propuštění Sakíne popírají.

3:37

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Nositelka Nobelovy ceny míru bojuje za dodržování lidských práv v Íránu

Brzy končí islámský postní měsíc ramadán. Snad proto se íránský soud rozhodl znovu posoudit případ 43 leté Sakíne Aštianí, kterou čekal trest ukamenováním za cizoložství. Proti její popravě se zvedla ve světě vlna odporu. Podle nositelky Nobelovy ceny míru – íránské právničky Shirin Ebadi je ale případ této ženy jen kapkou v moři. Při návštěvě bruselské centrály Mezinárodní federace pro lidská práva, mluvila i o tom, jak by měl západní svět íránským lidem pomoci.

17 osobností žádá svobodu pro Íránku, které hrozí poprava

|Jan Pokorný, Marika Táborská |Zprávy ze světa

Obhájce lidských práv na celém světě zneklidňuje postup íránských úřadů vůči ženě, původně odsouzené k ukamenování za nevěru a později obviněné z podílu na vraždě manžela. K ní se 43letá Sakíne Aštíaníová přiznala i v televizním rozhovoru, který vysílala íránská televize. Propuštění vězněné Íránky, které hrozí trest smrti, požaduje skupina zahraničních signatářů z politického i kulturního života. Otevřený dopis podepsal i spisovatel Milan Kundera, který žije v Paříži.