Česko vyplatilo uprchlíkům z Ukrajiny od začátku války do konce letošního srpna na humanitárních dávkách téměř 20,7 miliardy korun. Poskytovaných podpor ubývá.
Ve válce, která čím dál více připomíná zákopovou válku z první světové války, usiluje Ukrajina o realistický výcvik. To zahrnuje i výcvik se starším vojenským vybavením.
Přibližně dvě třetiny uprchlíků z Ukrajiny plánují zůstat v Česku i po skončení dočasné ochrany. S trvalým návratem na Ukrajinu po skončení války počítá přibližně pětina zaregistrovaných uprchlíků.
Od začátku ruské agrese na Ukrajině získalo v Česku dočasnou ochranu na půl milionu lidí. „Byť je to velká výzva, daří se integraci zvládat poměrně dobře,“ říká profesor Dušan Drbohlav.
Dva dvacátníci chtěli přinést do Česka ukrajinskou beletrii. „Pro nás to je nejen komerční podnik, ale i kulturní místo, kde se lidé mohou cítit jako Ukrajinci,“ říká jeden ze zakladatelů.
Lázeňský dům byl v Teplicích opravdu vyhrazen pro humanitární účely, české děti se ale nikam stěhovat nemusely. „Nebylo to tak, že bychom někomu něco odtrhli od úst,“ vysvětluje obchodní ředitelka.
„Pro nárok na český starobní důchod musí ukrajinští uprchlíci v Česku dosáhnout důchodového věku podle našich právních předpisů,“ vyvrací Jakub Augusta, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.
Muži si nechávají doručovat jídlo, pracují z domova a ve skupinách na sociálních sítích s desítkami tisíc členů sledují pohyb odvodových důstojníků. S několika z nich hovořil deník The New York Times.
Spadá do pomoci Ukrajině i odvolání na frontu branců ze Západu, kam před válkou utekli? Téma pro Bohdana Rajčince a Vladimíra Votápka v pořadu Pro a proti na Plusu.
E-mail také vybízí čtenáře, aby se zdrželi konzumace potravin v nemocnicích, restauracích nebo jídla z rozvozových služeb, ve kterých by se „jedovaté suroviny“ z Ukrajiny mohly objevit.
Omezení se týká všech ukrajinských občanů, mužů ve věku mezi 18 a 60 lety. Rozhodnutí je součástí nového tažení ukrajinských úřadů, které se snaží připravit novou vlnu mobilizace.
Klientelu získala majitelka restaurace u krajanů, kteří začali na hradě pořádat oslavy nebo křty, minulý víkend už personál zvládl i první českou, a tedy i kulturně velmi odlišnou svatbu.
Několik desítek lidí se v neděli shromáždilo před Krajským soudem v Brně na protest proti zprošťujícímu verdiktu v kauze smrti mladého Roma u Brněnské přehrady. Proti rozsudku podepisovali petici.
Na Ukrajině se dějí strašné věci. Mezi ty nejděsivější a nejodpornější patří únosy dětí, jejich deportace do Ruska, kde jsou převychovávány a dávány k adopci.
Na Šrí Lanku přijelo od začátku války na Ukrajině přes 288 tisíc Rusů a skoro 20 tisíc Ukrajinců. Pobídka k tomu, aby do sedmého března opustili zemi, míří kromě Rusů i na příchozí z Ukrajiny.
Podle vnitra osobnosti antisystémového hnutí nenabízí žádný konkrétní politický program, jen zveřejňují zavádějící informace, konspirační teorie, případně výhrůžky nebo páchají trestnou činnost.
Při incidentu loni v červnu bodnul muž z Ukrajiny Roma, který kvůli zranění zemřel. Vražda následně vyvolala napětí mezi romskou komunitou a Ukrajinci.
Když se autobus z Vídně blížil k Brnu, začal jeden z jeho řidičů podle cestujícím dvěma cizinkám nadávat. „Padla nějaká urážka, že jsme Ukrajinky,“ vzpomíná paní Čagarian
Ukrajinští uprchlíci podle MPSV nemohou příspěvek na dítě čerpat. „Pro Ukrajince je k dispozici humanitární dávka, pro velmi specifické situace pak mimořádná okamžitá pomoc. Jinak prakticky nic.“
V českých školách ubyl celkový počet ukrajinských dětí, nejspíše se vrátily na Ukrajinu. Jejich docházka se ale zvýšila. Do základních škol je zapsaných 97 procent Ukrajinců ve věku od 6 do 15 let.
Registraci vozidla provádí úřad obcí s rozšířenou působností, kde je umístěn registr vozidel. Zápis do databáze je zdarma. Nové opatření vzniklo, protože registry Česka a Ukrajiny nejsou propojené.
24:18
Praha||Tomáš Pancíř, edr|Ekonomika|Život k nezaplacení
„My jsme se báli, že budou Ukrajinci demotivovaní od toho pracovat, protože když začnete pracovat, tak přijdete o část dávek. Nicméně se ukazuje, že počet pracujících narostl,“ říká sociolog Prokop.
Za potyčku ze začátku prázdnin dostali Romové trest obecně prospěšných prací ve výměře 150 a 200 hodin. Ukrajinci soud uložil podmíněný trest sedmi měsíců se zkušební dobou jeden a půl roku.