Obviněný ze rwandské genocidy nebude kvůli zdraví souzen. Tribunál ale chce alespoň alternativní proces

Félicien Kabuga, který čelil obvinění z financování genocidy Tutsiů ve Rwandě v roce 1994, nemůže být souzen. Podle agentury AFP o tom rozhodl jeden z trestních soudů OSN se sídlem v Haagu. Podle něj obžalovaný muž není schopen se účastnit procesu a pravděpodobnost, že se to změní v budoucnosti, je velmi nízká.

Haag Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle tribunálu Kabuga „není schopen se účastnit významným způsobem svého procesu a je velmi málo pravděpodobné, že v budoucnosti se jeho fyzický stav zlepší“. Tribunál tak bude hledat způsob, jak začít s mužem alternativní řízení, „které by se podobalo co nejvíce procesu, ale bez možnosti odsouzení“.

V březnu Kabugovi advokáti uvedli, že jejich klient, kterému je podle různých zdrojů mezi 88 a 90 lety, trpí demencí. Loni v srpnu se Kabuga dostavil k soudu na kolečkovém křesle a s naslouchadly a pobýval pod lékařským dohledem ve vojenské nemocnici.

Soud ve Rwandě odsoudil muže, který inspiroval film Hotel Rwanda. Ve vězení má strávit 25 let

Číst článek

Bývalý obchodník s čajem a kávou a kdysi jeden z nejbohatších lidí ve Rwandě byl dopaden po desetiletích na útěku v roce 2020 ve Francii a později převezen do Haagu.

Čelí mimo jiné obvinění z genocidy, z podílu na genocidě, z podněcování ke genocidě a ze zločinů proti lidskosti, uvedla agentura AFP.

Prokurátoři Kabugu viní z toho, že provozoval rádio RTLM, které podněcovalo nenávist vůči etniku Tutsiů. Podle obžaloby také financoval hutuské milice, které v polovině 90. let vyvraždily statisíce Tutsiů a umírněných Hutuů. Milice podle prokuratury také vyzbrojoval mačetami a dalšími zbraněmi.

Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT) pokračuje v práci Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu (ICTR), který v letech 1997 až 2015 odsoudil přes 60 lidí usvědčených z podílu na genocidě. V roce 1994 během ní přišlo o život podle OSN na 800 000 lidí, převážně Tutsiů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme