Obviněný ze rwandské genocidy nebude kvůli zdraví souzen. Tribunál ale chce alespoň alternativní proces
Génocide des Tutsis au Rwanda : Félicien Kabuga déclaré "inapte" à être jugé par l'ONU
— FRANCE 24 Français (@France24_fr) June 7, 2023
➡️ https://t.co/vfKQ4X8Z7n pic.twitter.com/DGswTO8aDV
Félicien Kabuga, který čelil obvinění z financování genocidy Tutsiů ve Rwandě v roce 1994, nemůže být souzen. Podle agentury AFP o tom rozhodl jeden z trestních soudů OSN se sídlem v Haagu. Podle něj obžalovaný muž není schopen se účastnit procesu a pravděpodobnost, že se to změní v budoucnosti, je velmi nízká.
Podle tribunálu Kabuga „není schopen se účastnit významným způsobem svého procesu a je velmi málo pravděpodobné, že v budoucnosti se jeho fyzický stav zlepší“. Tribunál tak bude hledat způsob, jak začít s mužem alternativní řízení, „které by se podobalo co nejvíce procesu, ale bez možnosti odsouzení“.
V březnu Kabugovi advokáti uvedli, že jejich klient, kterému je podle různých zdrojů mezi 88 a 90 lety, trpí demencí. Loni v srpnu se Kabuga dostavil k soudu na kolečkovém křesle a s naslouchadly a pobýval pod lékařským dohledem ve vojenské nemocnici.
Soud ve Rwandě odsoudil muže, který inspiroval film Hotel Rwanda. Ve vězení má strávit 25 let
Číst článek
Bývalý obchodník s čajem a kávou a kdysi jeden z nejbohatších lidí ve Rwandě byl dopaden po desetiletích na útěku v roce 2020 ve Francii a později převezen do Haagu.
Čelí mimo jiné obvinění z genocidy, z podílu na genocidě, z podněcování ke genocidě a ze zločinů proti lidskosti, uvedla agentura AFP.
Prokurátoři Kabugu viní z toho, že provozoval rádio RTLM, které podněcovalo nenávist vůči etniku Tutsiů. Podle obžaloby také financoval hutuské milice, které v polovině 90. let vyvraždily statisíce Tutsiů a umírněných Hutuů. Milice podle prokuratury také vyzbrojoval mačetami a dalšími zbraněmi.
Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT) pokračuje v práci Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu (ICTR), který v letech 1997 až 2015 odsoudil přes 60 lidí usvědčených z podílu na genocidě. V roce 1994 během ní přišlo o život podle OSN na 800 000 lidí, převážně Tutsiů.