Včelaři budou moct díky nové online platformě zamířit se svým včelstvem na plochu vhodnou k opylování. Ze služby budou čerpat jak zemědělci, tak Vídeňané, kteří získají kvalitní med.
„Odhaduji zhruba 20 kilogramů v rámci včelstva a můj průměr je něco přes 30 kilogramů. Kvůli zmrzlým ovocným stromům neměly včely tolik nektaru, což se na výsledku odrazí,“ uvádí včelař Josef Novák.
Včelaři z Olomoucka začínají vytáčet první jarní med kvůli brzkému jaru o několik týdnů dřív než obvykle. Letošní sezona ale bude podle chovatelů nejspíš slabší. Hlavně kvůli dubnovým mrazům.
Včelařství Domovina na Vysočině provozují manželé Adéla a Josef Kelblovi. Původně začínali s osmi úly, dnes jich mají na dvě stě. Kudy vedla cesta ke společnému koníčku?
Většině včelařů končí letošní sezona. Poslední med už mají vytočený a připravují včelstva na úspěšné přezimování. Medu je ale podle některých méně než loni.
Městských včelařů v Česku přibývá. Například v Praze včelaří téměř tisícovka lidí. Podmínky přitom můžou být díky rozmanité zeleni ve městě příznivější než na venkově.
Včelaři v Česku začínají stáčet první med. Odhadují, že snůška bude průměrná, i když část včelstev uhynula kvůli varroáze a jejich obnova bude finančně nákladná.
Včely jsou při opylování velmi efektivní, ale z hlediska biodiverzity mohou potenciálně spíše škodit. Vytlačují totiž méně početné včely samotářky, čmeláky, motýly, můry nebo mouchy.
Včelař Mykola Bordunov již v České republice pracoval, a proto se s rodinou rozhodl odejít právě sem. Zakotvili v Českých Budějovicích, kde jim pomohlo tamní centrum Arpida.
Oceňovaný fotograf přírody Ingo Arndt a renomovaný odborník na chování a život včel profesor Jürgen Tautz v rozsáhlé knize poprvé popisují tajemný život divokých včel medonosných.
V chování včelích dělnic se může ukrývat klíč k pochopení alkoholové závislosti. Vědci zjistili, že včely stejně jako lidé mají po odnětí alkoholu abstinenční příznaky, všímá si server ABC News.
„Po zazimování v loňském roce docházelo k úhynům. Došlo ke snížení stavu včelstev o 20 %, což je asi 130 tisíc včelstev a letos je situace obdobná,“ dodává předsedkyně Českého svazu včelařů.
V pátek se v českých novinách dočtete například o tom, že pekařům ubyly zakázky, cestovní kanceláře lákají na levnější first minute zájezdy, nebo že Češi mají zvýšený zájem o med.
Nejvyšší ztráty včelstev byly zjištěny v Moravskoslezském kraji (35,2 procenta) a Olomouckém kraji. Nejnižší ztráty evidovali včelaři v Pardubickém kraji (10,8 procenta) a na Vysočině (12,3 procenta).
Medu je letos málo. Včelaři ho vytočili zhruba o patnáct set tun méně než loni - což je asi patnáctiprocentní pokles. Řepkový nebo květový med tak zákazníci téměř neseženou.
Evropská agentura pro bezpečnost potravin (EFSA) zveřejnila v lednu zprávu, ve které vyjádřila obavy, že látka je toxická pro lidi a je přítomna v příliš velké koncentraci v podzemních vodách.
Hniloba je stejně jako včelí mor považována za nebezpečnou nákazu, pro člověka však nebezpečná není. Počátkem června se objevila u včelstva v Dolních Štěpanicích na Semilsku.
Postřiky proti plevelům nebo broukům do přírody nepatří, říká včelař Augustin Uváčik. „Včely je detekují. Na takové rostliny vůbec neletí, a pokud se včela kontaminuje, raději zemře mimo úl,“ dodává.
„Bezpochyby tyto včely, které hynuly, se musely kontaminovat na té řepce. Zemědělec potvrdil, že použil přípravek přímo v plném květu řepky,“ řekl včelař Tureček Českému rozhlasu Ostrava.
Podle dokumentu, který v roce 2016 schválila vláda, by mělo být v Česku ideálně kolem 750 tisíc včelstev. Loni jich podle statistického úřadu bylo 632 tisíc.