Úly zasáhla nákaza varroázy a růst nákladů. Přesto může být snůška medu průměrná, hlásí z jihu Čech

Včelaři stáčí první med. Snůška bude podle nich průměrná. Množství medu ovlivnil úhyn včelstev kvůli varroáze a také chladnější začátek jara, kdy včely nelétaly. Řepka jim ale později nabídla dostatek nektaru.

České Budějovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stáčení medu

Kvůli varroáze letos v Česku uhynulo čtvrt milionu včelstev | Zdroj: Shutterstock

„Takový jednoduchý test pro zralost medu je, že s tím rámečkem takhle trhnete. A když z toho nic nevypadne, je to k vytáčení,“ vytahuje českobudějovický včelař Aleš Křenek z jednoho úlu zaplněný plást.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se včelaři se setkala Jitka Cibulová Vokatá

„Letos se to rýsuje, že nektarová snůška by mohla být o něco málo lepší než loňská, což je nějakých dvacet kilo na včelstvo. V posledních čtyřech letech byly kvůli vývoji počasí snůšky podprůměrné, do těch dvaceti kilo. Teď je naděje, že to bude víc,“ říká Křenek.

Chladné jaro ovlivnilo první snůšku například v Krtelích na Prachaticku, kde včelaří František Mach. „Některé dny byly špatné, některé lepší. Pršelo, včely nemohly ven. Švestky u nás nejsou vůbec a třešně míň, je vidět, že to v opylení bylo horší,“ popisuje.

Kvůli varroáze letos v Česku uhynulo čtvrt milionu včelstev. To se odrazí na množství medu. Aleš Křenek se domnívá, že někteří včelaři už nebudou včelstva z finančních důvodů obnovovat. „Letos bude obnova včelstev složitější kvůli zvýšení nákladů, třeba jenom na pořízení cukru, kterého včely potřebují přes dvacet kilo, aby byly v kondici na příští rok,“ vysvětluje.

Včelaři by měli stočit první med zhruba do konce příštího týdne.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme