Georgescu v prvním kole loňských prezidentských voleb získal nejvíc hlasů. Ústavní soud v prosinci jejich platnost zrušil kvůli podezření z ruského vměšování.
„Kreml chce, aby lidé změnili způsob přemýšlení o své zemi a svých preferencích tak, aby v těchto i budoucích volbách volili stejně. Musk má zase rád hru a riskování,“ popisuje Irina Busyginová.
Taktiky Kremlu se sice v různých státech mohou lehce lišit, patrné ale je, že mu jde například oslabení podpory Kyjeva, paralýzu západních demokracií či posílení vlivu v postsovětském prostoru.
„Problém je férovost voleb, a ta byla vážně narušená ve prospěch jednoho kandidáta,“ říká o situaci po rumunských prezidentských volbách mediální analytik a vysokoškolský pedagog Josef Šlerka.
Z analýz vyplývá, že proruského ultranacionalistu podporovaly tisíce falešných účtů, které pomáhají daný obsah šířit. Sociální sítě přitom mají prostředky, aby tomu dokázaly zabránit.
Lidé, kteří si nechávají od čínských úřadů platit cesty do Číny, jsou oportunisté, říká novinářka. Moci neřešit politiku je podle ní zhýčkaností doby, ve které jiní pracují na tom, aby bylo bezpečno.
„Sanduovou nikdy nespojili s žádnou korupční kauzou, což je v rámci střední a východní Evropy docela vzácný jev. Problém ale je, že na dané lodi je asi jedinou členkou posádky,“ říká Cristian Cantir.
Odpůrci zákona přirovnávají předlohu k obdobnému ruskému zákonu, který posloužil Kremlu k rozdrcení opozice a umlčení nezávislých médií. Informovaly o tom zahraniční agentury.
Praha / Amsterdam / Brusel||Anna Urbanová|Zprávy ze světa|Rozhovor
„Když se zaměříte na politiky, kteří vždycky kladně mluvili o Putinovi, jsou to ti z krajní pravice,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Bas Eickhout z Nizozemska.
Autoritářské země jako Rusko, Čína nebo Írán jsou podle vědců rizikem pro západní univerzity. Odborníci upozorňují, že cizí studenti mohou zneužít informace získané ve výzkumu.
Z dopisu, který shrnuje závěry Muellerovy zprávy, rovněž podle AP plyne, že Muellerovy důkazy nestačí k rozhodnutí o tom, zda Trump bránil výkonu spravedlnosti.
Mueller koncem listopadu obvinil Manaforta, že i přes dohodu o spolupráci lhal vyšetřovatelům FBI, kteří objasňují roli Ruska během amerických prezidentských voleb v roce 2016.
Učinil tak na základě dohody o spolupráci se zvláštním vyšetřovatelem Federálního vyšetřovacího úřadu Robertem Muellerem, který se zabývá vlivem Ruska na prezidentské volby v roce 2016.
Republikáni a demokraté předložili ve čtvrtek v Kongresu návrh zákona výrazně zostřujícího sankce proti Rusku, které mají být trestem za údajné vměšování do amerických prezidentských voleb.
Server Politico poznamenává, že zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller, který vede pátrání po ruské stopě v amerických volbách, zatím neoznámil ani přibližnou dobu, kdy své šetření ukončí.
Americké volby do Sněmovny reprezentantů a do třetiny Senátu jsou naplánovány na listopad. Řada komentátorů je označuje za referendum o Donaldu Trumpovi a jeho politice.
Donald Trump otočil a teď tvrdí, že se v Helsinkách ohledně údajného vměšování Ruska do voleb přeřekl. Po schůzce s Vladimirem Putinem prohlásil, že nevidí důvod, proč by do voleb Rusko zasahovalo.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotu na bezpečnostní konferenci v Mnichově označil za „žvanění“ americká tvrzení, že Moskva se snažila ovlivnit předloňské prezidentské volby v USA.