O krizové a varovné systémy panuje po střelbě na fakultě zvýšený zájem. Upozornění zašlou na telefon

Zájem o krizové a varovné systémy po střelbě na filozofické fakultě v Praze vzrostl. Třeba podle společností, které poskytují tzv. systém KISS, se po něm poptávají častěji vysoké školy, ale i státní instituce. Varovné informační systémy totiž dokážou během několika vteřin předat zprávu o krizové situaci velkému počtu lidí, a to například formou SMS nebo telefonního hovoru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Při krizové situaci systémy pošlou upozornění na telefon | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pozor, cvičení. Spuštěn krizový scénář, ohrožení v budově. Druh ohrožení: aktivní střelec,“ zní z telefonu a reproduktoru. Jednatel společnosti SAFE Technology Jan Burian předvádí takzvaný systém KISS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o krizových informačních systémech

„KISS je krizový svolávací informační systém. Pracuje tak, že při nějaké události člověk, nějaký senzor nebo čidlo spustí scénář, ve kterém jsou zavedeny kontakty, které musí dostat informaci, že se něco děje,“ popisuje. 

„Máte krizové scénáře pro kritickou situaci, jako je třeba střelec v objektu, požár nebo chemický útok a podobně,“ říká.

Cena takového systému se pohybuje od 10 tisíc korun měsíčně až po 70 tisíc korun podle velikosti a náročnosti klienta. Podobně se liší i délka jeho instalace, může zabrat několik dnů nebo i měsíců. Doposud systém využívaly hlavně velké fakultní nemocnice. Teď se o něj podle Buriana začínají více zajímat i univerzity nebo státní instituce.

„Zájem o krizové svolávací systém, o systémy včasného varování výrazně narostl. Řekl bych, že v oblasti o 100 až 200 procent oproti stavu, který byl před incidentem na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy,“ říká.

‚Reakce operátora linky byla nedůvěřivá.‘ Univerzita zveřejnila vlastní časovou osu střelby na fakultě

Číst článek

To potvrzuje také operátor O2, který systém poskytuje například IKEM, společnosti ČEZ nebo Dopravnímu podniku města Ostravy. „Zájem o Krizový informační a svolávací systém se v posledních dnech zvýšil. Operátor O2 chce zároveň tento systém včasného varování nabídnout i státu jako systémové řešení pro případ ohrožení veřejnosti,“ představuje mluvčí Veronika Zachariášová.

Oslovování vysokých škol

Větší zájem eviduje také SDZP družstvo, které systém nabízí v Ústeckém kraji. „V poslední době hlavně z pohledu toho školství, těch vysokých škol, tam máme jednotky, které zvýšily zájem,“ potvrzuje ředitel Martin Penc.

Třeba společnost ANAKAN, která provozuje systém KISSKAN očekává spíše zájem o nové funkce u stávajících zákazníků, mezi které patří i ministerstvo školství. Společnost Konzulta Brno pak sama oslovila vysoké školy s nabídkou jejich krizového informačního systému. Předběžný zájem podle výkonného ředitele Radima Hrabáka vyjádřily jednotky.

VIDEO: Zásah na filozofické fakultě minutu po minutě. Policie zveřejnila nové záběry

Číst článek

Nad využití nějakého informačního systému pro krizové situace uvažuje například Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem nebo Palackého univerzita v Olomouci. „Máme vypracovaný seznam kontaktů pro případ krizové situace, máme zpracované krizové postupy, ale krizový informační systém je prozatím jen jednou z možných variant, které aktuálně pro budoucí řešení krizových situací zvažujeme,“ popsal její mluvčí Egon Havrlant.

Naopak Masarykova univerzity v Brně chystá zavedení krizového informačního systému v nejbližší době.

„Aktuálně pracujeme na finalizaci systému včasného varování pro případ ohrožení. Jde například o zasílání zpráv formou SMS studentům i zaměstnancům, díky kterým dokáže v krátkém čase oslavit prakticky celou univerzitu,“ popisuje mluvčí Radim Sajbot.

Konkrétně systém KISS pak funguje i v některých budovách Karlovy univerzity v Praze. Podle Jana Buriana byla jen otázka měsíců, než by se ho podařilo uvést do provozu i na filozofické fakultě.

Patrik Salát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme