Část společnosti rozšíření definice projevů nenávisti vítá. Za předchozí vlády sjednocené pravice, kterou vedla strana Právo a spravedlnost, byla totiž situace lidí LGBTQ+ složitá.
Zaměstnavatelské svazy a ministerstvo chtějí prosadit, aby měly na daňovou úlevu nárok i domácnosti, kde jeden z manželů nepracuje kvůli péči o těžce nemocného člena rodiny.
Zaměstnavatel může toto nařízení plnit různě, například odběrem výrobků nebo služeb od společností, které zaměstnávají více než padesát procent osob se zdravotním postižením.
Rekonstrukce domu na náměstí je těsně před kolaudací. První obyvatelé se do chráněného bydlení nastěhují na začátku dubna. Projekt vyšel na 45 milionů korun.
Jaká by měla být koncepce sociální péče o Pražany? Hosty pořadu Pro a proti byly radní Milena Johnová (Praha Sobě) a zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).
Pro stárnoucí lidi vyžadující pomoc jsou určené domovy pro seniory. O lidi s mentálním hendikepem zase zařízení pro zdravotně postižené. Kde ale společně ubytují seniorku s dospělým autistickým synem?
Deník Právo ve čtvrtek informuje o rostoucí nezaměstnanosti hendikepovaných. Během pandemie se počet lidí bez práce zvýšil o pět tisíc. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
V doporučeních vyšel z výzkumu, který uskutečnil mezi obcemi v minulém roce. Z něj vyplynulo, že nejčastějším důvodem pro nepovolení vyhrazeného parkování je nesouhlas obce, tedy vlastníka komunikace.
V Česku žije podle odhadů zhruba půl milionu lidí se sluchovým postižením. Z toho je přibližně 10 tisíc neslyšících, kteří používají znakový jazyk jako svůj mateřský.
„Žít se zdravotním handicapem je těžké a lidé, kteří bojují s nepřízní osudu a nevzdávají se, nám všem mohou být inspirací,“ uvedl Babiš a poděkoval radě za její práci.
Úřad ombudsmana vydal doporučení s názvem Jak mluvit a psát lidech a s lidmi s postižením. Spíš než o rozkazy a příkazy jde o tipy, jak k sobě být navzájem ohleduplní.
Změna zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením teď zahrnuje i ty, kteří nemají konkrétní pohybový handicap. Přesto jejich nemoc doprovází právě omezení hybnosti.
Podle ministerstva dopravy i národního dopravce jde ale nejspíš o ojedinělý incident. Mluvčí Národní rady osob se zdravotním postižením ale uvedla, že se s podobnými stížnostmi setkávají často.
Středeční Deník N se věnuje problému segregace lidí se zdravotním postižením. Podle ombudsmanky Anny Šabatové stále existují ústavy, kde jsou postiženým upírána základní práva.
Ve dvou nových dílech cyklu Infiltrace se autorky Šárka Maixnerová a Ivana Lokajová vracejí, aby ve společnosti rozpoutaly debatu o dalších palčivých tématech.
Alergie nebo obezita už by nemusely být překážkou při vstupu do armády. Nastoupit do služby by mohli i lidé s mírným zdravotním hendikepem. Ministerstvo obrany mění zdravotní vyhlášku upravující požadavky na příjem nováčků. Platit by mohla od poloviny příštího roku. Armáda si od změny slibuje, že nabere o desetinu víc lidí.
Obezitu je možné za určitých okolností považovat za zdravotní postižení, kvůli kterému nelze někoho propustit z práce ani ho jinak diskriminovat. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr Evropské unie a jeho usnesení je závazné pro všechny členské země.
Lidé můžou vysoudit vyšší odškodnění za újmu na zdraví. Soudcům bude při stanovení výše odškodného pomáhat i dnes zveřejněná metodika Nejvyššího soudu. Nový občanský zákoník totiž zrušil předchozí tabulky. Soudy by tak měly po celé republice rozhodovat v případě náhrad velmi podobně.
V Česku vznikl nový systém výpočtu bolestného a finanční náhrady za trvalé nebo dočasné následky zdravotního poškození. Vypracoval ho Nejvyšší soud. S novým občanským zákoníkem totiž od začátku letošního roku zanikly dosavadní odškodňovací tabulky a zbylo stručné vyjádření, na základě kterého se předpokládá, že výpočet se uskuteční „podle zásad slušnosti“.
V Česku dnes odstartuje Týden pro ranou péči. Sociální služba pomáhá rodinám a dětem, které měly komplikovaný start do života: přišly na svět předčasně a nebo se zdravotním postižením. Do akce se zapojí několik desítek poboček a ani ta pardubická nebude výjimkou.
Věra Měšťanová z Dašic je stoprocentní máma. Sama vychovala tři dospělé syny a v kritické životní situaci se po smrti svého manžela ujala jeho dvou dětí z předchozího manželství. Jinak by obě holčičky skončily v ústavu, a to paní Věra nechtěla dopustit. Stala se z ní proto pěstounka. Její život ale není žádné peříčko, obě děti mají totiž vážné zdravotní problémy.
Nadační fond Pomozte dětem přispívá na činnost Klubu Hornomlýnská z Jižního města. Do budovy s krásnou zahradou docházejí děti s různými typy postižení. Terapeuti a osobní asistenti se jim snaží jejich nelehký osud ulehčit. Letos klub oslaví 10 let své obdivuhodné činnosti.
Kvůli změně některých údajů už by nemělo být nutné obíhat tolik úřadů. Od července by měly fungovat registry, které budou informace mezi úřady předávat. Pravidla pro užívání těchto údajů pravděpodobně beze změn schválí Senát. Na programu dnešního jednání je i narovnání podmínek pro získání dotace na nákup auta pro zdravotně postižené.