O vzdělání ve školách přišlo kvůli Tálibánu 2,5 milionu dívek, varovalo UNESCO
Zhruba 80 procent afghánských dívek a žen ve školním věku nemá přístup ke vzdělání. Ve velké míře za to mohou restrikce vydané vládou islamistického hnutí Tálibán, uvedla Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. Tálibán také zakázal ženám vyučovat muže a chlapce, což vyvolalo v afghánské školství krizi, píše ve čtvrtek agentura AFP.
„Afghánistán je v současnosti jedinou zemí na světě, který zakazuje přístup ke vzdělání dívkám a ženám starším 12 let,“ uvedla generální ředitelka UNESCO Audrey Azoulayová.
Kvůli opatření, které vydal Tálibán po svém návratu k moci v Afghánistánu v srpnu roku 2021, přišlo o přístup k vzdělání 1,4 milionu dívek. Zhruba 1,1 milionu dívek bylo mimo vzdělávací systém i před návratem k moci islámského hnutí.
Doma je situace čím dál tím horší, říká mladý Afghánec, který studuje v Praze
Číst článek
„Mezinárodní společenství musí zůstat plně mobilizováno, aby prosadilo opětovné otevření škol a univerzit afghánským dívkám a ženám,“ uvedla Azoulayová. UNESCO se současně obává nárůstu předčasných svateb a vykořisťování dětí. Podporuje však iniciativy, které se snaží dívkám poskytovat vzdělání i mimo školy.
Školní docházka však klesla i v případě chlapců, což mimo jiné ukazuje na problémy, které zažívá afghánské školství po návratu Tálibánu k moci. V zemi je nedostatek učitelů a dalšího pedagogického personálu. Situace se ještě zhoršila poté, co vláda zakázala ženám vyučovat chlapce a muže.
Vláda Tálibánu v posledních třech letech přijala řadu opatření namířených proti ženám. Znemožnila jim pracovat ve státní správě, mají zakázáno chodit do parků, tělocvičen či lázní, a musí dodržovat přísná pravidla pro oblékání. Podle agentury AFP označilo OSN tuto politiku za segregaci na základě pohlaví.