Nebyl moje první ani desátá volba, ale pořád lepší než Clintonová. Za Trumpa agituje také Američan žijící v Česku
Demokraté i republikáni se v posledních měsících snaží přesvědčovat nerozhodnuté voliče po celém světě, že mají hlasovat právě pro jejich kandidáta. Za republikána Trumpa agituje také Američan Roger Johnson, místopředseda organizace Republicans Overseas žijící v Česku. „Místní média předpokládají, že vyhraje Clintonová. S výjimkou českého prezidenta, který zdánlivě podporuje Trumpa,” vysvětluje, jak vnímá předvolební nálady ve střední Evropě.
„Hledáme změnu k lepšímu. Ekonomika není v dobrém stavu, ještě jsme se nestihli zotavit ani z problémů v roce 2008 a 2009. Mnoho lidí je bez práce a podniky zažívají hrozné časy. Lidé jsou nešťastní a chtějí řešení,“ popisuje Johnson, proč je dle jeho názoru republikán Donald Trump tak úspěšný.
Republicans Overseas se podle něj snaží voliče žijící v zahraničí především vzdělávat a pomáhat jim s registrací a samotnou volbou. Každý stát v USA má totiž svá pravidla. Někde je možné provést registraci i hlasování přes internet, jinde je zapotřebí svůj hlas zaslat klasickou poštou.
„Někteří lidé se také bojí, že se jich kvůli hlasování budou ptát na daně. Uklidňujeme je ale, že tohle není ten případ a mezi volením a daňovým úřadem není žádná spojitost,“ popisuje Johnson obavy amerických voličů žijících v zahraničí.
Podle něj má Trump pořád velice dobrou šanci na zvolení a je mnohem lepší možností než Hillary Clintonová, kterou místopředseda Republicans Overseas označuje za kriminálnici s odkazem na vlastní zkušenosti:
„V armádě jsem strávil přes 20 let. Kdybych jednou nakládal s utajovaným dokumentem tak, jako ona nakládala s tisíci, byl bych právě teď ve vězení a ven bych se nikdy nedostal.“
Zbrklý a nebezpečný Trump
Většina Evropy z jeho pohledu považuje Trumpa za nebezpečí. Johnson zároveň upozorňuje, že předvolební průzkumy nejsou vždy přesné. Připomíná volby v roce 1980, kdy do Bílého domu kandidoval republikán Ronald Reagan.
„Na konci října byl o 12 procentních bodů pozadu a Evropané ho považovali za nebezpečného kandidáta na prezidenta. Podle mě je to teď podobné. Někteří tvrdí, že je moc zbrklý v tom, co říká, ale podle mého to bude fungovat dobře,“ vysvětluje.
Republicans Overseas na 8. listopadu pro Američany žijící v Česku společné sledování politického klání na jednom místě nechystají, přestože je to ve Spojených státech běžné.
Přesto ale mohou zájemci volbu prožívat společně alespoň online. „K dispozici bude internetové připojení z celého světa, kde se lidé budou moct připojit k webové stránce Republicans Overseas,“ dodává Johnson.
Odhadem podle něj žije v České republice 1200 Američanů, kteří volí republikánského kandidáta. Toto číslo opírá o údaje americké ambasády v Praze a průzkumy politické organizace samotné.
Roger Johnson je místopředseda pro východní Evropu politické organizace Republicans Overseas (RO), která vznikla v roce 2013 v rámci Republikánského národního výboru (RNC). Podle Johnsona je organizace s RNC jen úzce spjata a většina jejích financí pochází z členských příspěvků. Lidé pro organizaci většinou pracují jako dobrovolníci. Republicans Overseas se převážně zaměřují na zrušení daňového zákona FATCA.