Viceprezident Mike Pence. Muž za Trumpem chce umístit v Česku protiraketový štít
Vedle Donalta Trumpa působí uhlazeně a ne se vším s novým prezidentem souhlasí. Guvernér Indiany Mike Pence se stane viceprezidentem USA, před volbami se vyjádřil i o protiraketovém štítu, který by chtěl umístit do Česka a Polska.
„Tohle je historická noc. Američané promluvili a zvolili si nového šampiona, nového prezidenta. Těžko se mi vyjadřuje, jak jsem poctěn, že budu mít tu výsadu sloužit jako viceprezident USA. Přicházím s velkou pokorou. Cítím hluboký vděk vůči americkému lidu, že nám dal svou důvěru,“ řekl těsně před Donaldem Trumpem Mike Pence, budoucí viceprezident USA.
ONLINE: Rozhodnuto. Donald Trump se stane americkým prezidentem
Číst článek
57letý rodák z Columbusu pochází z rodiny irských katolí. Je dlouholetým sympatizantem hnutí Tea Party sám sebe někdy označuje jako "křesťana, konzervativce a republikána - přesně v tomto pořadí."
Po úspěšném zakončení studia práva na Indianské univerzitě nejdřív působil jako soukromý právník, následně působil v rozhlase, kde měl svůj vlastní pořad The Mike Pence Show. Do Sněmovny reprezentantů se dostal v roce 2001 a působil v ní 12 let. V roce 2008 například kritizoval finanční pomoc pro Wall Street.
Donedávna nepříliš známý Pence působí vyrovnaně a tlumí dopady Trumpových kontroverzních výroků. V debatě kandidátů na viceprezidenta zaujal sebevědomým výkonem a podle médií předčil svého soupeře z demokratického tábora Tima Kanea.
Proti potratům i uprchlíkům v Indianě
S Trumpem ne ve všem souhlasí, vloni například odsoudil jeho návrh, aby se muslimům zakázal vstup do USA. Pence řekl, že to je urážlivé a protiústavní. Kritikou zareagoval i na jeho obscénní výroky o ženách, které se nedávno objevily na videu z roku 2005.
Ostře se vymezuje proti potratům, je proti uzavření věznice Guantánamo pro podezřelé z terorismu, nesouhlasí se službou homosexuálů v armádě ani s jejich sňatky. V debatě také zmínil, že by USA měly umístit protiraketový štít v Česku a Polsku.
Loni jako guvernér Indiany podepsal zákon o svobodě vyznání, který podle jeho kritiků diskriminuje sexuální menšiny. Je rovněž proti přesídlování syrských uprchlíků do Indiany.
Volby USA