Protesty v Egyptě nekončí, islamisté svolávají další demonstrace
Egyptští islamisté se ani po krvavých střetech s policií nevzdávají. Muslimské bratrstvo svolává na dnešek a celý příští týden další protesty pod heslem svržení pučistického režimu. které mají trvat po celý příští týden. Vláda mezitím chystá krizové zasedání kvůli situaci v zemi. Podle premiéra Biblávího se hledají právní cesty, jak zakázat Muslimské bratrstvo.
Dnešní demonstrace Muslimského bratrstva mají začít po odpolední motlitbě. Několik průvodů má sejít. Tentokrát ale ne v centru Káhiry, ale na předměstích. Jeden ze srazů má být u budovy Ústavního soudu na jihu Káhiry, druhý na předměstí, na východě metropole. Demonstranti se tak chtějí vyhnout dalším střetům s policií.
Násilnosti v Egyptě od středy stály už víc než 750 lidských životů. V zahraničí roste kritika tvrdých zásahů egyptské policie proti protestům. Násilnosti odsoudil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Obě dvě strany konfliktu, prozatímní vládu i islamisty, vyzval k maximální zdrženlivosti.
Mezi největší kritiky egyptské vlády patří Turecko. Premiér Receyp Erdogan přirovnal šéfa armády Sísího k syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Situací v nejlidnatější arabské zemi se budou v pondělí zabývat také diplomaté Evropské unie v Bruselu.
Stoupenci egyptského generála Sísího jsou na cizí kritiky dění v Egyptě stále citlivější. Liberální aktivisté zahájili petici za odmítnutí americké pomoci a vypovězené egyptsko-izraelské mírové smlouvy. Protiamerické nálady v liberálním táboře doprovází rostoucí sympatie k Putinovu Rusku.
Kritika zahraničních médií
Z vládních kruhů přibývá také kritiky na adresu cizích novinářů, část Egypťanů naopak zahraniční média chválí. „Byli jsme nespravedliví ke svým bratřím, které zabila policie a vojáci. Věřili jsme tomu, co se o nich říká. Byli jsme k nim nespravedliví, protože jsme šířili fámy, se kterými přišla egyptská televize,“ říká o informování egyptských médií mladá Káhiřanka v centru metropole
„Teď je jasné, že když chcete znát pravdu, musíte se dívat nejen na egyptskou televizi, ale také na cizí. Musíte sledovat obojí, protože egyptská televize říká hodně věcí, pro které nepřináší žádné důkazy,“ zdůrazňuje žena.
Její slova potvrzuje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček. Rozdíl v informování mezi egyptskými a zahraničními médii je podle něj markantní. Platí to především o televizi a rozhlase, které jsou v Egyptě státní.
Obě média mluví stejným jazykem jako vláda a demonstranty a stoupence Muslimského bratrstva označují za teroristy a neustále mluví o zbraních, které na místě rozehnaných protestních týborů policie našla a také za ozbrojence, kteří v řadách demonstrantů střílejí na policisty.
Žádné ze státních egyptských médií však nemá reportéry uvnitř demonstrací a střetů. Jsou tam jen reportéři zahraničních médií a ti z místa nabízejí obraz událostí, který může být vládě nepohodlný. Kvůli tomu se také zahraniční novináři stávají terčem kritiky egyptské vlády a také někdy útoků stoupenců vlády na ulicích. Nejedná se přitom jen o západní média, ale i některá arabská