Rusko podle Medveděva přispěje k americké strategii v Afghánistánu
Ruský prezident Dmitrij Medveděv s početnou delegací navštívil Řím. Na italsko-ruském summitu se mluvilo o politických otázkách, ale hlavně o obchodních a ekonomických tématech. Prezidenta Medveděva přijal také sám papež Benedikt XVI.
Spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Vědunka Lunardi ve Stalo se dnes připomněla, že italská vláda právě dnes večer rozhodla o vyslání dalších vojáků do Afghánistánu a i na summitu se o Afghánistánu mluvilo.
Prezident Medveděv prohlásil, že Rusko přispěje svým dílem k nové americké strategii v Afghánistánu a zmínil zejména tranzit přes ruské území a položil důraz na výcvik afgánských policejních sil. Další témata: například Irán a jeho jaderný program, vztahy Ruska s Nato, otázka energetické bezpečnosti, ale také dohoda o partnerství mezi Evropskou Unií a Moskvou. Itálie rozhodně podpoří takové partnerství.
Britský časopis Economist kritizuje zahraniční politiku italské vlády, včetně těsných vztahů s Ruskem. Je to pragmatická politika, pro Itálii poměrně nová. Itálie je absolutně závislá na dodávkách ropy a plynu - nemá jaderné elektrárny - a je prakticky nucena zavírat oči před situací v zemích, s kterými obchoduje - samozřejmě není jediná - a je tu také ekonomická krize a tudíž hledání nových trhů.
Spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Vědunka Lunardi o návštěvě ruského prezidenta
Libye dodává do Itálie plyn a ropu, pomohla zásadně řešit velký problém ilegální imigrace, Rusko je nezměrný trh a dodavatel plynu a ropy a Bělorusko, by se mohlo stát trhem pro italské produkty, ale je tu také další pouto - totiž děti, sirotkové, které od černobylské tragédie tráví pravidelně prázdniny v Itálii, a které by Italové chtěli adoptovat. Jsou jich stovky.
Projekt plynovodu
Prezident Medveděv přijel do Říma s 10 ministry. Za italskou stranu se bilaterálního summitu zúčastnila téměř celá vláda. A premiér Berlusconi je velmi spokojen s výsledkem summitu po této stránce. Ministři podepsali úmluvu o realizaci plynovodu ze Sibiře do Evropy - povede přes Turecko a Srbsko. Plynovod je zatím je ve fázi projektu, ale na dohodách se státy se už pracuje - pro italský petrolejářský holding ENI je to velký úspěch. Pak je tu dohoda leteckých společností Alitália a Aeroflot, rusko- italská joint-venture Fiatu a další velké zakázky pro firmu Pirelli a holding Finmecanica.
Dimitrije Medveděva také ve Vatikánu přijal papež Benedikt XVI. Hovořilo se pouze o zvýšení úrovně diplomatických styků mezi Ruskem a Svatým stolcem na tu nejvyšší úroveň velvyslanectví. V každém případě se vztahy mezi katolickou a ruskou pravoslavnou církví zlepšují. Po nepříliš šťastné fázi vývoje za Jana Pavla II. moskevský patriarcha Kiril hovořil opět o tom, že obě církve mají hodně společného, i když přetrvávají problémy.
Rusko rozhořčoval silný proselytismus (lákání věřících z jedné církve do druhé - pozn. red.) katolické církve, vedený zejména polským klérem - dnes proselytismus polevil a vztahy se uvolňují, ale ještě zřejmě nedozrál čas na setkání hlav katolické a ruské pravoslavné církve.