První aktivisté vypovídají o zásahu izraelského komanda
Izrael už identifikovat skoro všechny pasažéry, které zadržel při jejich protestní plavbě do Gazy. Na palubách lodí bylo celkem 679 lidí. Šestnáct z nich ale pořád odmítá prozradit svou totožnost a Izraelci nevědí, jak s nimi naložit.
Cizince, kteří izraelský zásah přežili, totiž čeká deportace do jejich zemí. Mezitím také zaznívají první výpovědi aktivistů o tom, jak se včerejší krvavé události seběhly z jejich pohledu.
Podle zpravodaje Českého rozhlasu na Blízkém východě Břetislava Turečka asi nejdůležitější výpovědí v tomto duchu byla výpověď izraelské arabské poslankyně Hanín Zoabiové.
Ta byla jednou z pasažérek na lodi Mavi Marmara, kterou včera nad ránem obsadilo izraelské vojenské komando. Dnes byla propuštěna, protože má poslaneckou imunitu. Dál bude vyšetřovaná na svobodě. Po propuštění upořádala tiskovou konferenci.
Další vývoj kolem zadržených aktivistů přiblížil zpravodaj ČRo na Blízkém východě Břetislav Tureček v Odpoledním Radiožurnálu
„V zásadě říká, že byla u toho, když Izraelci včera nad ránem oslovili kapitána té lodi, aby zastavil, aby se vrátil. On odpověděl, že se nevrátí, že je v mezinárodních vodách a že je to turecká loď. Potom prý sestoupili na tu loď ze člunů a z vrtulníků izraelští vojáci, jak ona tvrdí, byli velmi brutální, protože jsou tak prý zvyklí jednat s Palestinci.“
Podle arabské poslankyně na palubě inkriminované lodi byli jen civilisté, což se potvrdilo. Už ani Izrael netvrdí, že v mezinárodním humanitárním konvoji teroristé byli.
„Ona také říká, že tam nebyly žádné zbraně, a tvrdí dokonce, že neviděla ani nikoho, kdo by použil nějaké tyče proti izraelským vojákům, ačkoliv víme, že videozáznamy zveřejněné Izraelem ukazují opak,“ uvádí náš zpravodaj na Blízkém východě.
Izrael opustil tvrzení o teroristech
Izrael už včera ukázal fotografie a videozáznamy toho, co se na lodi Mavi Marmara našlo. Byly to většinou kuchyňské, ale také malé útočné nože, byly tam tyče. Za zbraně Izrael vydával třeba i nářadí, například kleště či kladiva.
Podstatné ale je, že tam nebyly žádné střelné zbraně, ačkoliv to židovský stát původně tvrdil. Včera třeba zveřejnil výpověď jednoho vojáka, že prý viděl pušku.
Na palubě turecké lodi sice došlo k tahanicím o dvě pistole, které ovšem na loď přinesli samotní izraelští vojáci a aktivisté se pokusili jim je násilně sebrat.
Egypt dočasně otevřel hranici do Gazy
Egypt otevřel svůj hraniční přechod do palestinského pásma Gazy. Stalo se tak den poté, co Izrael při krvavém zásahu zadržel mezinárodní flotilu vezoucí do Gazy humanitární pomoc. Dočasné otevření přechodu zdůvodnil argumentem, že po izraelském útoku je potřeba zmírnit strádání Palestinců.
Odemknout na několik dní brány přechodu ve městě Rafah nařídil podle Káhiry prezident Mubarak. Egypt hranici otevírá několikrát ročně pro dopravu humanitární pomoci a také pro tisíce Palestinců, kteří potřebují vycestovat - ať už kvůli slučování rodin, za studiem nebo kvůli lékařské péči.
V zásadě ale Káhira drží hranici s palestinským územím zavřenou, stejně jako Izrael. Ani Egypt prý nechce podporovat vládu Hamásu. Navíc se obává, že kdyby začal Palestince sám zásobovat, zcela by sejmul veškerou odpovědnost z Izraelců.