Velmi únavný retrovirus

Nová studie spojuje chronický únavový syndrom - tedy nemoc, kterou mnoho lidí stále nebere příliš vážně - s nedávno objeveným retrovirem. Stejný virus byl přitom před několika měsíci poprvé asociován s agresivními nádory prostaty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jarní únava

Jarní únava | Foto: Fotobanka stock.xchng

Chronický únavový syndrom se projevuje naprostým vyčerpáním, které postiženému člověku prakticky znemožňuje normální život. Někdy se navíc přidružují poruchy paměti a koncentrace. Příčina je zatím neznámá a lékaři syndrom diagnostikují tak, že vyloučí veškerá ostatní fyzická či psychiatrická onemocnění. Právě kvůli nejasnému původu se pacienti často setkávají se skepsí a jejich problém je vnímán jako projev toho, že se nedokážou dost dobře vyrovnávat se stresem.

Určitou útěchou pro ně mohou být výsledky studie z amerického Institutu Whittemora Petersona. Během výzkumu zde vyšlo najevo, že celých 67 % pacientů z celých Spjených států je infikováno retrovirem známým pod zkratkou XMRV, který nedávná studie spojila s rakovinou prostaty. U zdravých lidí je jím nakaženo méně než 4 %. Spojitost mezi retrovirem a únavovým syndromem ale může být daleko větší. Vědci použili metodu DNA sekvencování, která odhalí pouze aktivní infekci. Výsledky dosud nepublikované další práce ale ukazují, že protilátky proti viru XMRV, které za sebou zanechává prodělaná infekce, má celých 95 % lidí trpících chronickým únavovým syndromem. Ve zdravé populaci je to opět méně než 4 %.

Podle odborníků je zatím předčasné tvrdit, že retrovirus XMRV je kauzální příčinou chronického únavového syndromu. Rozhodně by to však dávalo smysl, protože příznaky syndromu - včetně únavy a zhoršených kognitivních schopností - se podobají těm, jaké vykazuje organismus bojující s virovou infekcí. Nápadné také je, že syndrom se často rozvine po lehčím onemocnění, které připomíná chřipku.

Doplnění: v lednu 2010 se objevila další studie, která výše uvedené poznatky naopak vyvrací.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme