Velké banky opět riskují v rizikových obchodech, varuje zpráva

Velké banky riskují v rizikových obchodech. Ví totiž, že je stát nenechá padnout. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb se zkratkou BIS.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší americká banka JPMorgan oznámila miliardové ztráty

Největší americká banka JPMorgan oznámila miliardové ztráty | Zdroj: Reuters

Finanční sektor má kvůli této skutečnosti podobný rizikový profil jako před finanční krizí, kterou odstartoval pád banky Lehman Brothers.

Podle děkana Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze Petra Dvořáka to ale neznamená, že se velké banky z finanční krize nijak nepoučily.

„Částečně se poučily, ale je jasné, že banky se vždy budou snažit dělat obchody, na kterých budou určitým způsobem vydělávat. Tyto obchody nikdy nebudu úplně bez rizika. Tam vidím důvod, že se k některým těmto obchodům opět vracejí,“ řekl děkan ve Světě o osmé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zprávu BIS komentoval ve Světě o osmé děkan Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze Petr Dvořák

Ratingová agentura Moody's Investors Service minulý týden snížila rating 15 velkých světových bank. I to lze podle Dvořáka brát jako jeden ze signálů, že se banky nechovají zodpovědně.

„Snížení ratingu vždycky reflektuje nějakou tuto situaci. Ale tam bude myslím hrát roli i to, že v současné ekonomické a vůbec celosvětové situaci jsou ta rizika vyšší a logicky se musí projevit i v bankách,“ doplnil.

Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb ve své zprávě také varuje před tím, že by mohly centrální banky ztratit důvěru, podobně jako se to stalo v 70. letech minulého století. Řešením by podle BIS mohlo být založení bankovní unie. Ta je ale podle Dvořáka někdy vnímána jako samospásné řešení.

„Je potřeba si uvědomit, co by bylo tím hlavním výsledkem (bankovní unie). Tam se zejména mluví o jakémsi regulatorním dohledu na evropské úrovni a druhá věc je ručení za vklady v bankách na evropské úrovni.“

„Já si myslím, že za normální situace by to byla legitimní otázka, nicméně v současné chvíli, kdy jsou poměrně významné problémy v bankovním systému některých zemí, tak toto řešení bude podle mého názoru velmi, velmi problematické,“ domnívá se děkan Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze.

Martin Křížek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme