Španělská vláda oficiálně požádá o finanční pomoc pro své banky

Španělsko dnes zřejmě podá oficiální žádost Evropské unii o finanční pomoc pro bankovní sektor. Podle tiskových agentur to už potvrdila španělská vláda. Mezinárodní instituce slíbily zemi až 100 miliard eur, detailní podmínky včetně rozsahu pomoci by měly být známy do 9. července.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělská národní banka v Madridu

Španělská národní banka v Madridu | Zdroj: Reuters

Španělská vláda nevyloučila, že peníze půjdou přímo do problémových bank. Údajně to požaduje hlavně Německo a severské ekonomiky.

Investoři a ekonomové se totiž obávají, že pokud by na cestě do bank byl jakýsi vládní meziúčet, mohlo by se to negativně projevit na vládních dluhopisech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Španělská vláda oficiálně požádá o finanční pomoc pro své banky. Více redaktor Jaroslav Skalický

Španělský ministr financí řekl, že samotná žádost je formalita, protože přípravné práce běží. Španělsko se domlouvá s Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem na tom, jak by pomoc měla vypadat.

Objevila se také zpráva, že španělská vláda uvažuje o tom, že by ztráty vyplývající z restrukturalizace španělského bankovního sektoru nesli také akcionáři bank. Podobné řešení zvolilo Irsko a údajně je to jedna z podmínek pro poskytnutí pomoci.

Akcionáře španělských bank a to ale zřejmě nepoučilo a ústavům v rizikovém podnikání nebránili. Podle nejnovější zprávy Banky pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) jde o všeobecný problém.

'Morální hazard' velkých bank prý opět ohrožuje ekonomiku

Zpráva tvrdí, že velké banky kdekoliv ve světě spoléhají na to, že je stát nenechá padnout a nakonec budou sanovány z veřejných financí. Jinými slovy, že ztráty zaplatí daňoví poplatníci.

Podle zprávy toto chování velkých bank, nazývané taky morální hazard či nemorální jistota, znovu ohrožuje globální ekonomiku a finanční sektor se blíží ke stejnému riziku jako před krizí v letech 2007 a 2008.

V poslední době se opět objevuje řada zpráv, které nevzbuzují důvěru ve velké banky. Například ratingová agentura Moody's před pár dny snížila úvěrové hodnocení 15 velkých světových bank, a to o jeden až tři stupně.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme