Alpy pro lyžaře podraží. České hory z toho ale nejspíš profitovat nebudou
Turisté ještě tráví poslední letní dovolené u moře, cestovní kanceláře už ale prodávají zimní lyžařské pobyty v Alpách. Ve srovnání s loňskou zimní sezonou však o 7 až 10 procent zdražily. Milovníky lyžování na alpských sjezdovkách to ale neodradilo.
Důvodem zdražení je inflace v alpských zemích a hlavně oslabení koruny vůči euru. Pokud srovnáme kurzy koruny na jaře 2013 a 2014, tedy v době, kdy cestovní kanceláře uzavírají smlouvy s hoteliéry, tak je rozdíl zhruba 8 procent. Promítlo se to samozřejmě i do cen zájezdů.
„Museli jsme bohužel reagovat na to, že jsou v Alpách dražší ceny vstupů, hotelů a skipasů,“ potvrzuje zvýšení cen zájezdů do alpských lyžařských středisek Jan Osuch z cestovní kanceláře Nev-Dama.
Lyžování v Alpách zdražilo i individuálním turistům, kteří si pobyty zařizují sami.
„Minimálně polovina lidí si lyžařské zájezdy organizuje sama. Při nákupu služeb – permanentek, pohonných hmot, ubytování a stravování na místě – se zdražený kurz koruny velmi výrazně projeví,“ tvrdí místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.
Do Itálie, Rakouska, Francie a Švýcarska v zimě vyráží každoročně přes půl milionu Čechů. Zážitků z lyžování se nevzdají, i když v zahraničí zaplatí o desetinu víc.
„Nemyslím si, že by to nahrálo českým horám, protože český klient je velmi konzervativní, rád jezdí na místa, která zná a má rád,“ dodává Papež.
I dosavadní prodeje lyžařských pobytů v Alpách potvrzují, že o ně mají lidé větší zájem než loni.
„Nyní jsou prodeje v porovnání s loňským rokem o více než 10 procent větší. Je to především proto, že lidé vědí, že v loňském roce to nebylo se sněhem nijak valné a byly problémy po celou sezonu. Lidé, kteří byli zvyklí jezdit do Alp, nakupují zájezdy v předprodejích,“ uvádí Osuch.
Mezi Čechy roste obliba lyžování v Itálii. Letos se ale prodraží
Číst článek
Z informací cestovních kanceláří vyplývá, že Češi dávají i v zimě přednost kratším dovoleným, třeba opakovaným. Například CK Nev-Dama proto výrazně rozšířila nabídku zkrácených pobytů v Rakousku.
Podobnou zkušenost má i Čedok, který také zaznamenává větší zájem o prodloužené lyžařské víkendy ve střediscích v příznivé dojezdové vzdálenosti, kde navíc mají lyžaři v oblibě hotely s wellness, lázněmi a podobně.
Čeští lyžaři tradičně nejčastěji míří do rakouských Alp. Zatímco Rakousko láká hlavně lepší dostupností z ČR, Itálie vede v cenách, kvalitě sjezdovek a nabízí také stabilní slunečné počasí. Ve Francii a Švýcarsku už jsou ceny vyšší.