Až o 0,7 procentního bodu. Americká cla zpomalí růst HDP v Česku, poškodí hlavně spotřebitele, říká ministr
Podle odhadu ministerstva financí způsobí nová americká cla zpomalení českého hospodářského růstu o 0,6 až 0,7 procentního bodu. Ministerstvo to ve čtvrtek uvedlo na síti X, zároveň upozornilo na to, že výsledný efekt bude záležet na řadě dalších faktorů. V lednové prognóze očekávalo ministerstvo v letošním roce růst hrubého domácího produktu o 2,3 procenta.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvalení dvacetiprocentního cla na veškerý vývoz z Evropské unie kritizoval. „Obchodní válka, kterou svými kroky iniciuje (americký prezident) Donald Trump, je hra se záporným součtem,“ napsal na síti X. Hlavními poškozenými podle něj budou koneční spotřebitelé v USA i v Česku, kteří náklady na cla budou muset zaplatit.
Stanjura také kritizoval opoziční hnutí ANO, které se v minulosti hlásilo k Trumpově politice a jehož předseda Andrej Babiš se koncem března v rozhovoru na serveru iDnes.cz označil za „trumpistu“.
„Těším se na to, jak bude hnutí ANO v červených kšiltovkách vysvětlovat svým voličům, proč se jim zdražují nákupy. A proč se firmám prodražují výrobní vstupy a mají nižší export, kvůli čemuž musejí hledat nové zákazníky,“ uvedl Stanjura s odkazem na červené čepice, které se staly symbolem Trumpovy volební kampaně a v nichž se fotili i někteří čeští politici.
Generátor náhodných čísel, chorá logika nebo poctivý výpočet? A jak americká cla dopadnou na Česko
Číst článek
Trump představil rozsáhlý balíček takzvaných recipročních cel, s minimální sazbou ve výši deset procent na většinu zboží dováženého do USA, ale s dvacetiprocentní sazbou pro dovoz výrobků z EU. Trump tím chce podpořit výrobu ve Spojených státech.
Trump označuje cla za reciproční, tedy že odrážejí obchodní bariéry vůči americkému zboží ze strany ostatních zemí. Podle analytiků ale zavedená cla neodrážejí skutečnou míru tarifních překážek, které jiné státy uvalují na dovozy z USA.
„Jak je výše těchto cel počítána? Nejsme daleko od generátoru náhodných čísel. Americká administrativa jednoduše vzala obchodní deficit zboží s danou zemí děleno vývozy dané země do USA. Z toho se vezme z nejasného důvodu polovina a celní sazba je na světě. To je opravdu bizarní, neboť vztah k celní politice je v tomto ohledu minimální,“ uvedl analytik ČSOB Dominik Rusinko.