Ceny tepla by mohly růst kvůli nedostatku hnědého uhlí
Na prolomení těžebních limitů v severních Čechách by se v budoucnu měli dohodnout těžaři a majitelé pozemků. Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo analýzu, podle které ceny tepla v příštích letech kvůli nedostatku hnědého uhlí porostou až o 50 procent. Kvůli těžebním limitům bude teplárnám od roku 2013 chybět pět až šest milionů tun uhlí ročně.
Ministr průmyslu Martin Kocourek do roku 2014 o prolomení limitů neuvažuje, má za to, že stát by měl více uplatňovat svá práva vlastníka nevytěženého uhlí. Ale těžba by podle něj měla záviset na dohodě společností a vlastníků pozemků.
„My bychom chtěli počítat s hnědým uhlím za limity, nicméně na druhé straně chceme deklarovat, že neuvažujeme s prolomením limitů do roku 2014.“
Místostarosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt je přesvědčen, že výsledek šetření ministrovy komise je součástí psychologického nátlaku na obyvatele ohrožené obce:
„My se samozřejmě budeme bránit. Tato vláda garantovala zachování limitů, čili věříme, že vláda tento bod svého programového prohlášení dodrží a nebude jej nějak přehodnocovat. Ovšem i v případě prolomení limitů nemůžou těžaři počítat s uhlím pod Jiřetínem, protože jsem si naprosto jist, že nadpoloviční většina lidí v Jiřetíně své domovy nedá a v žádném případě se s těžaři nedohodne.“
Jedna z obyvatelek obce, která by se stěhovat nechtěla si ale myslí, že lidé na finanční kompenzace uslyší: „Tady budou hodně dělat peníze. Lidé se nechají zlákat na koruny. Dost lidí mluvilo o prodeji domu. Já jsem se tu narodila, já bych byla radši tady.“
Těžební společnost Czech Coal už dříve řekla, že se chce s obyvateli obcí dohodnout. Ke spolupráci by se přiklánělo i hornojiřetínské Hnutí Dialog, které má své členy v zastupitelstvu obce, říká jeho šéf Petr Leichner:
„No když nic jiného nezbude. My jsme s danou situací v podstatě smířeni. Na jedné straně by chtěl člověk ve vesnici zůstat, protože tu jsou určité vazby, vyrostli jsme tu.“
Územní limity v severních Čechách platí od roku 1991. Pokud by přestaly platit, právě Horní Jiřetín by musel být kvůli těžbě hnědého uhlí srovnán se zemím.
"Vyvlastňovací paragrafy z horního zákona zrušíme, tím se zvýší pozice vlastníka, protože on se nemusí bát, že kdyby neprodal, že ho stát vyvlastní,“ říká šéf ministerské komise pro teplárenství Oldřich Vojíř.
Vláda by měla podle ministra průmyslu Martina Kocourka vyslat jasný signál k rozvoji a modernizaci zdrojů centrálního zásobování teplem, které jsou závislé na dlouhodobých smlouvách na dodávky hnědého uhlí.