Čínská delegace na Hradě. Za Zemanem přijeli zástupci státní firmy CITIC, mají zájem o CEFC

Manažeři čínské státní firmy CITIC Group jednali na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Firemní delegaci k Zemanovi doprovodila čínská velvyslankyně v ČR Ma Kche-čching. Schůzky se účastnil i předseda představenstva holdingu Čchang Čen-ming.

Praha (Aktualizováno: 17:42 18. 4. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a čínská velvyslankyně Ma Kche-čching na  Pražském hradě archivním snímku z roku 2014

Prezident Miloš Zeman a čínská velvyslankyně Ma Kche-čching na Pražském hradě archivním snímku z roku 2014 | Zdroj: Profimedia

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka byly tématem jednání investiční plány CITIC Group v České republice. Firma by se měla stát akcionářem skupiny CEFC Europe, v jejímž čele stojí Jaroslav Tvrdík. Ve čtvrtek bude čínská delegace jednat podle informací ČTK s premiérem Andrejem Babišem.

Na Hrad nejprve dorazili zástupci CITIC Group v několika limuzínách a dodávce. Chvíli po nich přijela velvyslankyně. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček dříve uvedl, že v delegaci bude předseda představenstva Čchang Čen-ming a další šéfové nejvýznamnějších firem holdingu, do jehož portfolia patří přes 5000 společností. Schůzka trvala asi hodinu. Podle fotografie, kterou zveřejnil Pražský hrad, se jednání zúčastnilo kolem 15 lidí, byl mezi nimi i Tvrdík, kancléř prezidenta Vratislav Mynář nebo Zemanův poradce Martin Nejedlý.

Zeman pomohl CEFC s kontakty na Rusko, vypověděl podle novinářů Jie Ťien-ming. 'Povídačky,' reagoval Ovčáček

Číst článek

Podle Hospodářských novin již zástupci CITIC Group jednají několik dnů v Česku se zástupci všech firem, ve kterých získala CEFC podíl.

První zprávy o přesunech mezi CEFC a CITIC Group byly zveřejněny poté, co vyšly najevo problémy šéfa CEFC a poradce prezidenta Zemana Jie Ťien-minga. Je vyšetřován kvůli podezření z porušení zákona a podle prohlášení CEFC odejde z jejího vedení i z akcionářské struktury. Deník Lidové noviny ve středu uvedl, že spojení obou firem dosud dojednáno nebylo a dokončení obchodu pravděpodobně zabere několik měsíců.

CITIC Group má 44 dceřiných společnosti v Číně, Hongkongu, USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandě. Podniká v bankovnictví, realitách, energetice, strojírenství nebo v telekomunikacích.

CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Koupila podíly například v aeroliniích Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu. CEFC Europe spravuje v ČR aktiva přes 1,5 miliardy eur.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme