Pět soudců chtělo evidenci tržeb zrušit úplně. Citují satiru Jistě, pane premiére
Pět ústavních soudců prosazovalo zrušení celého zákona o evidenci tržeb. V elektronické evidenci tržeb (EET) vidí protiústavní zásah do podnikatelského prostředí. Zůstali ale v menšině, soud po hlasování v plénu provedl jen několik změn. Dva další soudci zase nesouhlasili s odložením náběhu třetí a čtvrté vlny evidence tržeb.
„...ze všech shora uvedených důvodů považujeme napadený zákon za protiústavní, a podanému návrhu proto mělo být v plném rozsahu vyhověno,“ píše Vojtěch Šimíček, Jaromír Jirsa, Tomáš Lichovník, Kateřina Šimáčková a David Uhlíř v závěru svého zdůvodnění, proč měl Ústavní soud zrušit celý zákon o EET.
„Pokud Ústavní soud hodlá s odkazem na test racionality tolerovat i natolik razantní a nediferencované zásahy do podnikatelského prostředí a do základních práv daňových subjektů, je otázka, jakou roli v ústavním systému hodlá nadále plnit,“ dodává ještě pětice soudců ve společném odlišném stanovisku.
EET není protiústavní, oznámil rozhodnutí Ústavní soud. Část zákona ale zrušil
Číst článek
Další odlišné stanovisko sepsal k části odůvodnění Ludvík David, k takzvaně disentujícím soudcům se zařadili i Josef Fiala a Marie Tomková. Přitom Fiala je soudcem zpravodajem, právě on tak připravoval návrh nálezu.
Takové množství odlišných stanovisek není v posledních letech příliš obvyklé a svědčí o tom, že se výsledek při rokování pléna rodil těžce.
Odlišná stanoviska jsou připojená k nálezu, mají však spíše akademický význam a svědčí o názorech přehlasované menšiny soudců.
Odlišná stanoviska najdete v závěru nálezu od strany 47.