Smlouvy o volném obchodu musí schválit všichni členové EU, rozhodl soud
Evropská unie nemůže sama uzavírat všechny dohody o volném obchodu, ale musí získat souhlas členských států. Rozhodl tak v úterý v Lucembursku evropský soudní dvůr. Ten posuzoval smlouvu se Singapurem. V budoucnu by se nařízení unijního soudu mohlo týkat i obchodní dohody s Británií po brexitu.
Unie a Singapur smlouvu parafovaly už v roce 2013. Evropská komise se na soud obrátila s dotazem, zda ji může za osmadvacítku také podepsat, nebo k tomu potřebuje souhlas všech členských zemí. Evropský soud došel k závěru, že unie může sama uzavírat jen smlouvy, pokud se týkají výlučně obchodu.
Evropská unie se může přeměnit v pouhou zónu volného obchodu, varuje Juncker
Číst článek
V případě, že obsahují ustanovení o řešení sporů mezi investory nebo o nepřímých investicích, tuto pravomoc unie nemá. To je i případ dohody se Singapurem. Komise se obává, že to národním parlamentům umožní smlouvy o volném obchodu blokovat.
Spory provázely i nedávné uzavírání dohody o volném obchodu s Kanadou. Smlouvu zvanou CETA zablokoval regionální parlament belgického Valonska. Jeho veto se nakonec podařilo zvrátit a dohodu podepsat.
Podobnou smlouvy by Evropská unie chtěla uzavřít se Spojenými státy. Jednání o dohodě TTIP ale po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu uvázla na mrtvém bodě. Trump se už před volbami netajil tím, že dává přednost uzavírání dvoustranných dohod s jednotlivými státy.