Merkelová chce schválit fiskální pakt do prázdnin. Jednání ale váznou

V Německu váznou jednání o přijetí fiskálního paktu. Vláda kancléřky Merkelové potřebuje k jeho přijetí hlasy opozice, která podmínila svůj souhlas přijetím daně z finančních transakcí, požadavky si kladou i šéfové jednotlivých spolkových zemí. Merkelovou dnes čeká s opozicí další kolo jednání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová v Praze na Právnické fakultě UK

Angela Merkelová v Praze na Právnické fakultě UK | Foto: Filip Jandourek

Smlouvu o rozpočtové disciplíně musí schválit obě komory německého parlamentu dvoutřetinovou většinou.

Kancléřka Merkelová by chtěla hlasovat ještě před parlamentními prázdninami, označuje to za důležitý signál vůči evropským partnerům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pakt se do konce června německému parlamentu nepodaří schválit, míní expert na německou ekonomiku Petr Robejšek

Opozice, která souhlas podmínila zavedením daně z finančních transakcí, teď požaduje ještě časový harmonogram. Zástupci spolkových zemí si kladou navíc podmínky ohledně úlevy v sociálních výdajích.

Pokud nedojde v Německu ke schválení fiskálního paktu ještě v červnu, nemůže začít od července fungovat evropský záchranný fond.

Strategie versus improvizace

Pakt stanoví podmínky pro snižování rozpočtového deficitu a centrální dohled nad nimi. V březnu ho uzavřely vlády 25 členských států unie s výjimkou Británie a České republiky. Německo pakt prosadilo, aby mělo záruku, že se nepromrhají německé peníze na pomoc zemím v dluhové krizi.

Ve spolkovém parlamentu se ale o paktu vedou spory. Opoziční sociální demokracie podmiňuje svou podporu smlouvě novými investičními a prorůstovými opatřeními. Ta navrhuje nový francouzský prezident Francois Hollande.

Euro. Ilustrační foto | Foto: European Commission Audiovisual service

Německý člen řídícího výboru Evropské centrální banky Jörg Asmussen včera uvedl, že Berlín by měl ratifikovat rozpočtový pakt eurozóny a její záchranný fond ESM co nejrychleji, aby tak vyslal signál ostatním evropským zemím.

Pokud Německo neschválí fiskální pakt ještě v červnu, nemůže začít od července fungovat evropský záchranný fond. Petr Robejšek, expert na německou ekonomiku se domnívá, že pakt Německo nakonec schválí. „Ale nemyslím, že se tak stane do konce měsíce.“

„Eurozóna je v takovém stavu, že jeden nedodržený termín už ji nevytrhne, nebo situaci ještě dále nezhorší.Takže bude to znamenat, že se bude dále improvizovat a s jedním termínem se bude improvizovat intenzivněji.“

Debaty o fiskálním paktu, zvažované bankovní unii, zavedení eurobondu, tedy společného evropského dluhopisu - v tom všem hraje Německo jednu z nejdůležitějších rolí. A třeba eurobond kancléřka Merkelová zatím odmítala.

Podle Robejška bude německá kancléřka později donucena tlakem zevnitř země donucena, aby se chovala tvrději.

Milan Kopp, Klára Stejskalová, Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme