„Na jednáních slýchávám od korejských představitelů: slíbili jsme, že dodáme včas a dodržíme cenu,“ popisuje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
Smluvní dokumentace s KHNP má podle ředitele elektrárny Dukovany II skupiny ČEZ Petra Závodského přes šest tisíc stran. Ty si teď ČEZ a KHNP vzájemně kontrolují a pak je pošlou ke schválení vládě.
Hnutí ANO chce, aby český průmysl měl před podpisem kontraktu na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany od korejské KHNP garantovány dodávky v hodnotě 50 procent hodnoty projektu.
Smlouvu mezi firmami ČEZ a KHNP brzdí nejasnosti ohledně podílu českých dodavatelů na zakázce dostavby jaderných bloků. Podle Perlíka budou české firmy ve výběrových řízeních konkurenceschopné.
„Souhlasím s tím, že než to podepsat za každou cenu dokonce března, tak je asi lepší ještě pár týdnů vyjednávat s Korejci, aby pozice České republiky byla lepší,“ řekl ředitel ČEZ Daniel Beneš.
EDF považuje smlouvu uzavřenou letos v lednu za důkaz, že korejská firma zřejmě neuváděla v tendru na dodávku dvou jaderných bloků pro Dukovany pravdivé informace o vlastnictví nabízené technologie.
České firmy chtějí ještě před podpisem kontraktu mezi ČEZ a KHNP na dostavbu Dukovan smlouvy o smlouvách budoucích na alespoň 30 % hodnoty zakázky. Ministr průmyslu Lukáš Vlček o tom jednal v Soulu.
Jihokorejská KHNP má už za dva měsíce podepsat s polostátním ČEZem kontrakt na dva nové jaderné bloky v Dukovanech. České firmy mají získat dodávky pro většinu zakázky, zatím ale mají jen memoranda.
Dohodu přivítal český ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejská společnost KHNP by podle loňského rozhodnutí vlády měla v ČR postavit nové jaderné reaktory.
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol stíhaný za vyhlášení stanného práva podporoval jaderný tendr na Dukovany pro jihokorejskou firmu KHNP. A jeho možný nástupce tendr kritizuje.
Pro Česko je dohoda klíčová kvůli zakázce „století“ na dva nové jaderné bloky, kterou získala jihokorejská KHNP. „Může to mít velmi pozitivní dopad právě pro projekt Dukovan,“ říká ministr Vlček.
USA se dohodly s Jižní Koreou minulý pátek na memorandu o porozumění, které se týká zásad vývozu a spolupráce v jaderné oblasti. Informovalo o tom ministerstvo energetiky USA.
„Samotné předběžné opatření spíše nevypovídá nic o tom, že by úřad chtěl nebo se chystal dát stěžovatelům za pravdu,“ přibližuje ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová.
Korejská společnost KHNP, která zvítězila v tendru na stavbu dvou nových reaktorů v jaderné elektrárně Dukovany, odmítá námitky konkurenta, francouzské firmy EDF.
Podle EDF byla nabídka nespravedlivá, protože jihokorejská vláda může KHNP poskytnout finanční podporu, která by ohrozila hospodářskou soutěž v Evropské unii.
Francouzi se pustili do tvrdého boje o zakázku na nové reaktory v Dukovanech, kterou vyhráli Korejci. Podle viceprezidenta EDF Vakise Ramanyho není nabídka KHNP upřímná a reálná v evropském rámci.
„Velkým tématem je jaderná energetika a příprava smlouvy na výstavbu nových bloků v Dukovanech,“ shrnuje pro Český rozhlas Plus analytička Jana Klímová.
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol do Prahy dorazil zhruba dva měsíce poté, co vláda rozhodla o tom, že dva nové reaktory v Dukovanech má postavit jihokorejská KHNP.
Napadení tendru na Dukovany Westinghousem a EDF se dalo čekat. Nepředpokládám ale, že by vše antimonopolní úřad zastavil, říká poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
„Cílem je zpečetit společnou snahu o prohloubení našich ekonomických, obchodních, investičních a vědecko-technických vztahů v následujících letech ve všech sférách,“ uvedl Tomáš Pojar pro iROZHLAS.cz.
Společnost Westinghouse podala odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže proti výběru společnosti KHNP jako preferovaného dodavatele pro stavbu nových jaderných reaktorů v Dukovanech.
Americká společnost Westinghouse podá odvolání k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže proti výsledku tendru na dostavbu bloků v Dukovanech. Podle Westinghouse nemá vítězná firma KHNP potřebné licence.
Když jihokorejská jaderná firma KHNP stavěla reaktory ve Spojených arabských emirátech, získal Westinghouse kus zakázky. Rádi bychom to viděli i tady, říká šéfka SÚJB Dana Drábová.
„Prioritu tady má rozvoj jádra, pro to se upravují zákony. Ale pro obnovitelné zdroje to má všechno velké zpoždění,“ komentuje v Interview Plus Edvard Sequens.
Většina tuzemských médií používá obrat „tendr století“, když mluví o tom, jak vláda přidělila zakázku na výstavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech společnosti KHNP.