Obchodní válce s USA summit zabránil jen na pár dní, mocnosti jsou z Trumpa rozpačité, tvrdí ekonom
Většina účastníků nedávného summitu G20 v Hamburku se dohodla na podpoře volného obchodu a zpomalení klimatických změn. Komentátoři ale kvůli odlišnému postoji USA nazvali tuto schůzku zástupců nejsilnějších ekonomik světa jako G19+1. Jaké impulsy vnáší na globální politickou scénu postava Donalda Trumpa?
„Pro mě je největším úspěchem summitu to, že se vůbec konal,“ uvedla v pořadu Českého rozhlasu Plus Pro a proti ekonomka Ilona Švihlíková.
Podle ní se od summitu mnoho ani nečekalo. Rozpolcenost, kterou vidí komentátoři, ekonomka nesdílí. „Ono to není úplně 19 proti jednomu, protože koalice se tvoří na různých tématech. A upřímně řečeno, komuniké není nijak právně závazné, papír snese všechno. Mnohem větším tlakem jsou odvetná opatření, která na Spojené státy mohou dopadnout,“ dodala.
Švihlíková soudí, že současný americký prezident je nezkušený v politice, a tak různými cestami zkouší prosadit svou agendu America First. „Proto i u oceli zdůrazňuje národní zájem, ale je tam určitá chaotičnost.“
Také Trumpova administrativa vydává velmi rozporuplné signály. „Trump něco řekne, ale jeho zástupci to víceméně vyvrátí,“ upozornila.
„Trumpova předvídatelnost je poměrně nízká, také jeho administrativa není jednotná, takže to vzbuzuje velkou nejistotu, jakými směry se americká politika bude ubírat,“ shrnula ekonomka.
Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš zhodnotil, že v situaci, kdy řada velkých světových ekonomik je v určité tenzi s Donaldem Trumpem, jsou výsledky jednání G20 uspokojivé. „Úspěchem je, že na summitu vznikla určitá jednotná pozice, i když dost minimalistická,“ zhodnotil.
G20 - summit mocných a nemocných
Číst článek
Ekonom odhadl příčiny obtíží při vyjednávání s americkou stranou. „Komunikace G20 odráží současný stav, kdy jsou velké světové mocnosti trochu rozpačité z Donalda Trumpa a čekají, co udělá.“
„Cla na dovoz oceli, jedno z hlavních témat summitu, naposledy zkusil zavést George Bush. Nakonec to stálo Spojené státy americké docela výraznou pokutu, je tedy už z minulosti ozkoušeno, že jde o neefektivní nástroj pro tvorbu pracovních míst.“
Donald Trump navíc neřekl jasné ano nebo ne zavádění cel na dovoz oceli, připomněl expert. „Jasné slovo od něj na summitu vlastně nepadlo. A to bude zásadnější test toho, jak brát jeho politiku směrem k volnému obchodu.“
„Obávané obchodní válce jsme tedy zabránili na jeden, dva dny, ale Trump neřekl, že cla nezavede. Nevyloučil to, že až se vrátí domů, že nezavede cla na dovoz oceli,“ doložil nepředvídatelnost amerického prezidenta Bureš.