Oživení stavebnictví v EU přijde nejdříve v roce 2015, ČR patří mezi země s nejhorší prognózou

Evropské stavebnictví je v krizi, ze kterého se jen tak nedostane. Oživení lze čekat nejdříve v roce 2015. Nebude ale nijak závratné a poklesy z minulých let nevyrovná. Ve své nejnovější analýze to předpovídá sdružení Eurocunstruct. Mezi země, kde stavební výroba klesá několik let za sebou, patří i Česko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavbu školek město Příbram zaplatí z prodeje budovy I. polikliniky

Stavbu školek město Příbram zaplatí z prodeje budovy I. polikliniky | Foto: Radek Ctibor

Loni se stavební výroba ve všech státech, které jsou sdružené v Euroconstructu, tedy i včetně Česka, meziročně propadlo o více než 5 procent. Podle odhadů tohoto sdružení se celkový objem produkce nejvýrazněji snížil ve Španělsku, a to o 31 procent. Ještě před třemi lety byl propad zhruba poloviční. Po Španělsku následují Irsko s 17 a Portugalsko s 15 procenty.

Jsou ale i země, kde stavební výroba roste. Například produkce dva roky po sobě rostla v Rakousku. Loni o 1,5 procenta. Největší nárůst zaznamenalo Norsko. V kladných hodnotách jsou také Švýcarsko a Belgie.

Česká republika mezi ně ale nepatří. Podle odhadů Euroconstructu byla loni v Česku stavební produkce nižší o 7,4 procenta. Číslo je ale téměř stejné, jaké na jaře letošního roku zveřejnil Český statistický úřad.

Pokles stavební výroby v Česku pokračuje už pátým rokem. Takové citelné zpomalení čekal málokdo. Podle některých šéfů stavebních firem je oproti předchozím rokům hlavně slabší intenzita stavění budov a dopravní infrastruktury.

„Jsou tam různé setrvačnosti, než se zvedne hrubý domácí produkt, než se zvedne koupěschopnost obyvatelstva, institucí a než se vylepší čísla stavebnictví a začne nějaká stavební výstavba výrazně růst. Takže je to hlubší, než jsme čekali, ale na druhé straně na rozdíl od státní sféry, která na zeštíhlení neudělala skoro nic, podniky za minulé tři či čtyři roky udělaly veliký kus práce sami na sobě,“ říká například ředitel společnosti PP53 Ivan Bauer.

Ke konci března 2011 podnik uzavřel přes 20 smluv v hodnotě 600 milionů korun. Nejčastěji staví byty, následují průmyslové stavby.

Letos se situace nezlepší

Někteří odborníci avizovali, že oživení v Česku bude už letos. V posledních několika týdnech spojovali mírné oživení s povodněmi. Velká voda zničila desítky staveb, firmy z toho ale příliš těžit nebudou, jak odhaduje prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

„Letošní rok nic nenasvědčuje tomu a není důvod být optimistou, že se situace začne lepšit. Ta příprava staveb a příprava projektů je naprosto nedostatečná. A přes všechna opatření, která jsme se snažili formulovat na různých stupních řízení, se pak ukazují, že jsou neúčinná, respektive v celé řadě případů se ani neodstartovala,“ vysvětlil.

Stavební výroba v Česku se letos podle Euroconstructu sníží o 6 procent. Podobný propad očekává také Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Za dva roky by měla produkce klesat jenom nepatrně.

I tak ale bude Česko podle předpovědí mezi několika málo zeměmi, kde stavebnictví zůstane v záporných hodnotách.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme