Podhodnocenost čínského jüanu prověří MMF
Mezinárodní měnový fond (MMF) začne prověřovat podhodnocenost čínské měny. Dnes o tom informoval deník Wall Street Journal. Na podhodnocený jüan si dlouhodobě stěžují například Spojené státy. Čína podle kritiků získává díky své slabé měně nespravedlivou obchodní výhodu.
„Podstatné je, že čínský jüan se obchoduje na vnitřním trhu v Číně a mimo. A tak tam došlo určitému k vyrovnání některých ukazatelů v poslední době, a to ukazuje na to, že zahraniční investoři vnímají aktuální kurs jüanu jako spíše rovnovážný,“ uvedl konzultant Saxo Bank Praha Radim Dohnal.
Spojené státy nikdy Čínu oficiálně neoznačily za měnového manipulátora. Peterson Institute specializující se na mezinárodní ekonomiku ale nedávno odhadl, že je jüan stále vůči dolaru podhodnocený zhruba o 24 procent.
Konzultant Saxo Bank Praha Radim Dohnal mluví o podhodnoceném čínském jüanu ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3
„My si to právě nemyslíme. My si myslíme, že aktuálně se ten trh dostal, k rovnovážné úrovni a další posilování už bude ukazovat právě na nějaké budoucí ekonomické změny spíše než na to, že zde aktuálně v tuto dobu byla ta měna skutečně slabá,“ řekl Radim Dohnal.
Kurs jüanu vůči dolaru se ale neustále zvyšuje, za poslední rok a půl o 12 procent. Čína se také podle konzultanta dostala mezi nejrychleji mzdově rostoucí ekonomiky na světě za posledních několik let s tím, že průměrný růst mezd byl meziročně o 16 procent.