Polovina domácností se cítí dobře finančně zajištěná, počet chudých ani v recesi nevzrostl
Ekonomický útlum a rekordní nezaměstnanost se podepisují i na spotřebitelské důvěře a celkové náladě ve společnosti. Výzkum agentury STEM však ukazuje, že počet domácností, které se potýkají s materiálním nedostatkem, se nijak nezvyšuje. A že obavy z budoucnosti mají spíše mladí lidé než důchodci.
Loni s finančními potížemi potýkala zhruba třetina domácností, nebylo jich ale víc než v předchozím roce. Údaj se přitom drží na úrovni let, kdy bylo finančně ohrožených domácností v Česku nejméně.
Podle ředitele agentury STEM Jana Hartla spadají do kategorie „ohrožených“ především manuálně pracující lidé s výučním listem. Počet domácností, které cítí materiální nedostatek, je stabilní a pohybuje se kolem 35 procent. Naopak 49 procent domácností se cítí relativně dobře finančně zajištěných.
„Lidé jsou přesvědčeni o tom, že jim osobně se daří ještě docela dobře, ale mají pocit, že naší společnosti se vede špatně. Mají velkou obavu z budoucnosti, mají pocit, že úroveň, kterou mají dnes, a tu hodnotí relativně slušně, bude dlouhodobě neudržitelná,“ vysvětluje Hartl.
Za posledních pět let se vylepšily finanční poměry starší části populace, hůře jsou na tom naopak mladší lidé. Výraznější obavy z budoucnosti zaznamenali výzkumníci i u studentů a také podnikatelů a živnostníků.
„Při diskuzích kolem penzijní reformy se stává stále jasnější, že problémy současných důchodů jsou relativně slabé oproti problémům, které budou mít důchodci v budoucnosti. Náhradový poměr mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem bude klesat,“ uvádí šéf STEMu.
„Lidé jsou realisté a hodnotí své možnosti střízlivě. Není to tak, že by v každém okamžiku žehrali na to, že je všechno špatně a všeho je málo,“ shrnuje výsledky výzkumu Jan Hartl.