Při zakázce na Dukovany budeme korejskou KHNP podporovat, připustil poprvé Westinghouse
Americká společnost Westinghouse vůbec poprvé oficiálně potvrdila, že bude korejskou KHNP podporovat v projektu dostavby jaderné elektrárny Dukovany. Sám Westinghouse se přitom jaderného tendru v Česku účastnil, než ho ČEZ ze soutěže vyřadil. S KHNP má sice uzavřenou dohodu o spolupráci na globálních trzích v jaderné energetice, čeho přesně se ale týká, není jasné.
„Rozšíření výroby elektřiny v jaderné elektrárně Dukovany je pro Českou republiku pozitivním krokem, který přinese obrovský ekonomický přínos a posílí energetickou nezávislost,“ uvedla společnost Westinghouse Electric Company.
Proč EDF napadla tendr v Dukovanech? Zkreslení soutěže či vliv na další státy, říká francouzský novinář
Číst článek
„V souladu s dohodou podepsanou v lednu tohoto roku bude společnost Westinghouse podporovat KHNP při realizaci tohoto projektu,“ dodala.
Na doplňující otázky Českého rozhlasu, co konkrétně znamená podpora korejské firmy ze strany Westinghousu, už firma reagovat nechtěla.
Bez konkrétního vysvětlení nechala zprávu Westinghousu i korejská KHNP. "Kooperace společností KHNP a Westinghouse v oblasti jaderné energetiky trvá již 50 let. Oceňujeme vyjádření podpory ze strany Westinghouse při realizaci projektu Dukovany," sdělila firma na dotaz Českého rozhlasu.
Westinghouse se jaderného tendru na Dukovany účastnil do loňského roku sám, loni v lednu ale jeho nabídku ČEZ se souhlasem vlády vyřadil s tím, že nesplnila požadovaná kritéria, jako byly například garance dodržení navrhované ceny a termínů a také zodpovědnosti firmy za celou dodávku projektu tzv. na klíč pro investora, firmu ČEZ, respektive její dceřinnou firmu s účastí státu ve výši 80 procent, Elektrárnu Dukovany II.
Lednové uzavření smíru
Společnost Westinghouse do začátku letošního roku také vedla dlouhodobý spor s korejským dodavatelem reaktorů, a to kvůli duševnímu vlastnictví k použité technologii APR.
Stopka pro Dukovany budí otázky. Analytička vysvětluje, z čeho mají Francouzi strach
Číst článek
Westinghouse tvrdil, že KHNP potřebuje jeho licenci, případně i souhlas americké vlády, s vývozem „jejich“ technologie do třetích zemí.
Korejská strana to odmítala, firmy ale nakonec uzavřely v lednu smír a také dohodu o spolupráci na globálních trzích v jaderné energetice.
Konkrétní podoba dohody ale není známa. Podle informací některých korejských médií bude KHNP platit Westinghousu licenční poplatky a může jí přenechat i část zakázek.
V Česku se konkrétně spekuluje o dodávce systému kontroly a řízení, který navíc Westinghouse už v minulosti dodával do jaderné elektrárny Temelín.
KHNP se nelíbí výroky francouzské EDF
Samotnou KHNP znepokojily výroky právního zástupce EDF Benoita Le Breta. Uvedená tvrzení jsou podle korejské společnosti zcela nepodložená, zavádějící a představují úmyslnou snahu zkreslit fakta týkající se účasti společnosti KHNP ve výběrovém řízení na dostavbu elektrárny v Dukovanech.
„Trváme na tom, že výroky společnosti EDF, uváděné v souvislosti s nařízením EU o zahraničních subvencích o tom, že KHNP údajně splňuje čtyři kategorie těchto subvencí, jsou fakticky nesprávné a postrádají jakékoli věrohodné důkazy,“ uvedla KHNP v prohlášení.
„KHNP bude rozhodně postupovat proti pokračujícím snahám společnosti EDF narušovat spravedlivou hospodářskou soutěž a veřejný zájem České republiky. Šíření nepravdivých a zavádějících informací bereme s nejvyšší vážností,“ dodal korejská společnost.