Ševčík: Eurozóna je ve druhém poločase rozpadu
Odpoledne se koná konference o krizi v eurozóně nazvaná Euro versus koruna. Zúčastní se mimo jiné guvernér ČNB Miroslav Singer, hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík, europoslanec Hynek Fajmon a děkan Národohospodářské fakulty VŠE Praha Miroslav Ševčík.
Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Milton Friedman v roce 2001 v rozhovoru pro německý hospodářský časopis Capital dával eurozóně a její společné měně nanejvýš patnáct let života. Děkan Národohospodářské fakulty VŠE Praha Miroslav Ševčík s jeho názorem souhlasí.
Eurozóna je podle něj ve druhém poločase svého rozpadu a dobu, po kterou ji politici ještě dokážou udržet, odhaduje maximálně na pět let.
„Samozřejmě je tu varianta budování ‚Evropské socialistické unie‘, která by znamenala něco podobného, co jsme tu zažili my před rokem 1989, a to centralizací nejenom měnové politiky, ale centralizací dalších součástí hospodářské politiky, to znamená fiskální politiky. A když se bude centralizovat fiskální politika, tak by se musela centralizovat i sociální politika.“
„A každý soudný člověk ví, že ta rozdílnost zemí, které jsou součástí eurozóny, je tak velká, že toto nejde učinit. Tudíž myslím si, že ani ty politické ataky, které jsou tady připravené, nemohou racionálnímu fungování (eurozóny) dát víc než pět let,“ konstatoval Ševčík ve Světě o jedné.
Snaha zachránit euro prostřednictvím větší integrace včetně společné fiskální politiky by podle něj byla „cestou do pekel“ pro celou Evropu, která by se stala nekonkurenceschopnou vůči ostatnímu světu.
„Politici se to možná budou snažit prosadit, ale to bude jejich další fatální omyl. Tak jak byl fatální omyl zavedení eurozóny v těch nepřipravených podmínkách a vlastně neexistující optimální měnové zóně, pro kterou ta společná měna může fungovat,“ poznamenal ekonom Miroslav Ševčík.