Stavebnictví bude letos klesat rychleji, než se čekalo. V krizi je už pátým rokem
České stavebnictví prochází pátým rokem krizí. Ztráty začínají být obrovské a zlepšení je stále v nedohlednu.
Pokles výroby ve stavebnictví ve finančním vyjádření představuje zhruba 300 miliard korun, a to od roku 2008 do současnosti. Tvrdí to Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Sektor se podle něj oživení ještě nějaký čas nedočká.
Svaz dříve odhadoval, že stavební výroba letos klesne zhruba o 6 procent, což bylo stejné číslo, které vydalo evropské sdružení Euroconstruct.
O pokračující krizi českého stavebnictví mluvil Jan Beneš z ekonomické redakce
„Proč ten propad? Je to zcela logické: příprava staveb, příprava projektů je naprosto nedostatečná. A přes všechna opatření, která jsme se snažili formulovat na různých stupních řízení, NERV, pracovní týmy sestavené na politiku určitého oživení, tak se ukazuje, že jsou neúčinná. Respektive v celé řadě případů se ani neodstartovala,“ říká Matyáš.
Zhoršení celkového stavu ve stavebnictví vychází z nedostatku investic, jak soukromých, tak veřejných. Potvrzuje to třeba analytická společnost CEEC Research. Podle její nejnovější analýzy mimo jiné vyplývá, že problémy zejména s veřejnými zakázkami nastaly v důsledku pádu vlády.
Firmy čekají propad o 7,4 procenta
Společnost také udělala průzkum mezi stavaři a z něj vyplynulo, že české stavebnictví se letos propadne rychleji, než se ještě na začátku roku zdálo. Šéfové velkých firem letos očekávají meziroční pokles o dalších 7,4 procenta.
Stavebnictví přitom představuje velmi důležitou složku hrubého domácího produktu a významně se podílí na vývoji ekonomiky. Tomu, že se sektoru nebude letos dařit, nasvědčují i další údaje.
Statistici tento týden vydali analýzu, podle které měli podnikatelé a spotřebitelé v srpnu menší důvěru ve stavebnictví než loni. Čísla jsou podle ekonomů důležitým pohledem na to, co můžeme očekávat od příštích dvanácti měsíců.
Stavební firmy se tak v následujícím roce musí připravit na další pokles. Aktuálně šéfové firem počítají pro příští rok s propadem o dalších 2,7 procenta. Podle společnosti KPMG se bude sektor i nadále potýkat s problémy, jako jsou špatné čerpání dotací, nízká úroveň zadávací dokumentace nebo slabá poptávka ze soukromé sféry.